19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie. Dzień Edukacji Narodowej w Przemyślu

10 października br., na cztery dni przed polskim świętem oświaty i szkolnictwa wyższego – Dniem Edukacji Narodowej, w przemyskim magistracie odbyła się kameralna uroczystość, podczas której Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz towarzyszący mu: Posłowie na Sejm RP Andrzej Matusiewicz i Marek Rząsa, Wiceprezydent Bogusław Świeży, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, Radni RM Małgorzata Gazdowicz i Andrzej Berestecki, Sekretarz Miasta Dariusz Łapa, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu Elżbieta Tarnawska wraz z pracownikami tegoż wydziału oraz z reprezentującą Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Barbarą Majchrowicz, spotkali się z przedstawicielami grona pedagogicznego z nadsańskiego miasta.

 

fot. A. Czereba (36).jpeg

 

Wśród zaproszonych gości byli dyrektorzy przemyskich placówek oświatowych, nauczyciele i wychowawcy. Coroczne spotkania z okazji popularnie zwanego „Dniem Nauczyciela” święta, są znakomitą okazją do uhonorowania tych, którzy w szczególny sposób wypełniają swoją mentorsko-wychowawczą misję. Tak było i tym razem. Lecz zanim Prezydent Miasta wręczył wyróżnionym przyznane przez siebie nagrody, w kierunku naszych nauczycieli padło wiele ciepłych słów i najlepszych życzeń.  

 

fot. A. Czereba (8).jpeg

 

- Wykonujecie Państwo na co dzień niezwykle wymagającą pracę z młodzieżą. To nie jest łatwy zawód. Często wymaga on ogromnego poświęcenia, wielu wyrzeczeń, a także ponadprzeciętnego zaangażowania. I nie tylko w czasie lekcji, ale również podczas zajęć pozaszkolnych czy wycieczek. Wszyscy doskonale o tym wiemy, że poświęcacie Państwo mnóstwo czasu, by móc wypełnić swoje obowiązki rzetelnie. Tak, by były one źródłem satysfakcji. Serdecznie dziękuję za ten codzienny trud i życzę Państwu wszystkiego najlepszego w tym nowym roku szkolnym, który przecież nie tak dawno się rozpoczął, zadowolenia ze swojej pracy, zwłaszcza, że nie brak w niej potężnych wyzwań – powiedział Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

 

fot. A. Czereba (11).jpeg

 

- Czasem, gdy rozmawiam z młodzieżą słyszę niepochlebne opinie o nauczycielach. Ale wiem, że ten młodzieńczy okres buntu, w którym ciężko nam wyrazić wdzięczność dla pedagogów, w końcu mija. Bo jednak w pewnym momencie naszego życia dostrzegamy te wszystkie małe i wielkie rzeczy, za które powinniśmy być i jesteśmy Wam wdzięczni – dodał Prezydent

 

Włodarz wręczył szczególnie wyróżniającym się nauczycielom nagrody. Otrzymali je: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 Artur Mykita, Dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących Tadeusz Baran, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Przemyślu Marek Pilszyk, nauczycielki wychowania przedszkolnego: z Przedszkola nr 3 - Joanna Wiśniowska, z Przedszkola nr 16 – Elżbieta Osiadły, Przedszkola nr 20 – Alina Synowicka, nauczyciele Szkół Podstawowych: SP 4 – Renata Fedewicz, SP 11 – Henryk Dryniak, SP nr 14 – Przemysław Korobczak, SP nr 16 – Anna Hano, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 -  Oksana Kachnycz. Nauczyciele szkół ponadpodstawowych: I Liceum Ogólnokształcące – Anna Golatowska-Polańska, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących – Beata Jaszczyszyn, Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych – Arkadiusz Stefaniak, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  nr 2 – ks. Mariusz Michalski oraz psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przemyślu – Joanna Markin.

 

 

 - Chciałbym Państwu podziękować za realizowanie misji edukacyjnej. Przecież to Wy niejednokrotnie odkrywacie talenty swoich uczniów, rozwijacie ich zainteresowania i pasje. Ale również w tej sferze wychowawczej – kształtujecie ich charaktery i osobowości. I to jest taka praca, która przynosi efekty nieraz dopiero po kilku albo nawet kilkunastu latach. Bo przecież sami, z własnego doświadczenia wiemy, że tych nauczycieli – najbardziej wymagających, którzy egzekwowali wiedzę, ale również dawali przykład i byli naszymi autorytetami, doceniamy po latach – najczęściej na zjazdach jubileuszowych z okazji ukończenia szkoły – podsumował Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz.

 

fot. A. Czereba (25).jpeg

 

Poseł Marek Rząsa przytoczył stare chińskie przysłowia, wśród których znalazło się wszystkim chyba znane: - „Obyś cudze dzieci uczył” – było to niegdyś największe przekleństwo. Ale dla tych, którzy się tego podejmowali, było największym wyzwaniem i najpiękniejszą misją (…) Kiedy byłem nauczycielem i dyrektorem Kolegium Nauczycielskiego, rozmawiałem ze studentami. Oni pytali mnie, co mają zrobić jako przyszli nauczyciele, żeby wyrobić sobie wśród uczniów i ich rodziców autorytet. Zawsze odpowiadałem im tak samo: nie przeczytacie tego w żadnej książce i nikt was tego nie nauczy. Będziecie musieli dochodzić do tego sami – krok po kroku. W indywidualnej pracy z dzieckiem i w grupowej pracy z całym zespołem. Nie ma bowiem innej drogi. Ale dawałem im też kilka wskazówek: nie poszerzać horyzontów myślowych dziecka, tylko je pobudzać. Być liderem lub sternikiem. Ale jeśli jesteś sternikiem tej „łodzi”. to energia do jej napędzenia ma pochodzić nie od ciebie, a od twoich uczniów (…) – mówił podczas spotkania Marek Rząsa.

 

fot. A. Czereba (27).jpeg

 

Życzenia pedagogom złożyła również związana przez wiele lat z zawodem nauczyciela, była dyrektor Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych – obecnie Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Ewa Sawicka.

 

- Chciałabym podziękować za trud i pracę, jaką na co dzień wkładacie w wychowanie przyszłych pokoleń. Życzę Wam, aby misja, jaką wypełniacie była zauważalna przez społeczeństwo. Pamiętajcie - jesteście wspaniali i niezastąpieni. Od Was zależy wiele, bo przecież takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie (...) I proszę, abyście zawsze dostrzegali promień słońca tam, gdzie nikt go nie dostrzega – powiedziała Ewa Sawicka.

 

fot. A. Czereba (31).jpeg

 

Głos zabrali również reprezentująca Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Barbara Majchrowicz oraz Dyrektor SP 15 Artur Mykita, który podziękował w imieniu swoim i nagrodzonych kolegów. A. Mykita podsumowując swoje wystąpienie, zdradził (tylko pozornie prosty) przepis na to, jak stać się nauczycielem idealnym. Zrobił to, cytując wieszcza narodowego Adama Mickiewicza - patrona zarządzanej przez siebie szkoły: „Miej serce i patrzaj w serce”.

 

fot. A. Czereba (34).jpeg

 

Uroczystość uświetnił występ wokalistek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Zespół „Kwartet” wykonał m.in. hity zespołu Mannam, Toli Mankiewiczówny i Anny Jantar.

 

fot. A. Czereba (43).jpeg

 

Dzień Edukacji Narodowej wypada dopiero w najbliższy poniedziałek, 14 października. Ale już dziś dołączamy się do życzeń, które padły podczas czwartkowego wydarzenia. Wszystkim przemyskim nauczycielom życzymy, aby kochali swoją pracę, by była dla nich najprawdziwszą pasją i przygodą życia. Życzymy Państwu niegasnącego podziwu i szacunku Waszych uczniów i tego, byście dziś byli dla nich wzorami, a w przyszłości pięknym, pełnym wzruszeń wspomnieniem młodzieńczych, szkolnych lat.   

 

 

fot. A. Czereba (23).jpeg

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 11-10-2019 01:01
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 11-10-2019 10:08