"Sala rycerska" w "Betanii" otwarta
Działalność Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy - Stowarzyszenie Katolickie jest widoczna w naszym mieście na każdym kroku. To właśnie z jego inicjatywy odbywają się takie wydarzenia jak Bieg Uliczny "Piątka dla Hospicjum", czy "Przemyskie Pola Nadziei". Cel ich organizacji jest jasny - wsparcie powstania Centrum Hospicyjno - Opiekuńcze BETANIA im. Św. Łazarza w dawnych budynkach koszarowych przy ul. J. Słowackiego. W ostatnią sobotę (5 października) Stowarzyszenie zaprosiło swoich dobroczyńców na uroczyste otwarcie pierwszego etapu modernizacji budynku, czyli tzw. "sali rycerskiej".
Budynek od kilkudziesięciu lat stał opustoszały, przed wojną pełnił funkcje koszarowo-sztabowe, a jednym z ostatnich ówcześnie lokatorów był 5 Pułk Strzelców Podhalańskich. W kompleksie Centrum Hospicyjno - Opiekuńcze BETANIA im. Św. Łazarza nowo otwarta "sala rycerska" będzie pełnić rolę sali konferencyjnej i muzealnej. Inwestorzy przewidują, że w ciągu półtora roku - dwóch lat w budynku rozpocznie działalność ośrodek dla osób przewlekle i terminalnie chorych, gdzie będzie się stwarzać też możliwości poprawy stanu zdrowia poprzez zabiegi rehabilitacyjne.
– Do dzisiaj wykonano na tym obiekcie gigantyczną pracę. Korzystając z dotacji urzędu marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i dzięki pozyskiwanym innym środkom, przywracamy piękno i użyteczność tego domu, który otrzymuje dziś nowe życie – powiedział ks. Józef Bar, prezes stowarzyszenia, otwierając spotkanie. W sali znalazło się także miejsce dla herbu naszego miasta, który ofiarował podczas uroczystości Stowarzyszeniu Prezydent Wojciech Bakun.
Otwarcie sali połączone było z konferencją „Niepodległa w trosce o kombatantów i seniorów”, której myślą przewodnią była godna starość. Ze swoimi prelekcjami do obecnych w "sali rycerskiej" zwrócili się: ks. prof. dr hab. Dariusz Dziadosz (Starość w Biblii), prof. dr hab. Stanisława Steuden (Psychologiczny wymiar godności człowieka), dr Jacek Magdoń (Troska o seniorów i kombatantów w II RP na przykładzie powstańców styczniowych)) i sekretarz stanu Stanisław Szwed (Opieka senioralna dzisiaj). W wydarzeniu wziął udział abp Józef Michalik, który na początku odmówił modlitwę uwielbienia i błogosławieństwa. Konferencji towarzyszyły dwie wystawy, które wciąż można obejrzeć, a nawiązujące do poprzedniej funkcji budynku. Są one poświęcone podhalańczykom oraz hallerczykom.
tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk