6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Inauguracja roku akademickiego w niezwykłym Uniwersytecie

Po raz 13. słuchacze działającego w Przemyślu Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się na inauguracji roku akademickiego. Obok licznie zgromadzonych studentów Prezes Zarządu Uniwersytetu Małgorzata Ekiert przywitała także gości wydarzenia: Posła na Sejm RP Marka Rząsę, Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewę Sawicką, Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna, Starostę Przemyskiego Jana Pączka oraz wspierającego od lat działalność uczelni Roberta Gawlika Pełnomocnika Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych.

"Późny wiek stanowi ukoronowanie życia. To czas żniwa (...). Podobnie jak w finale wielkiej symfonii, wszystkie tematy życia łączą się w pełną mocy harmonię" - ten cytat z "Wielkiej Encyklopedii nauczania Jana Pawła II" był motywem przewodnim prezentacji, która rozpoczynała inaugurację roku akademickiego, a mającej przybliżyć misję Uniwersytetu oraz samych seniorów we współczesnym świecie. Założony w 2007 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Przemyślu był pierwszą tego typu organizacją na Podkarpaciu. Pomysł wspierania aktywności intelektualnej i fizycznej seniorów zrodził się we Francji, gdzie 1973 roku powstał pierwszy Uniwersytet, podobny w Polsce nie trzeba było czekać długo, powstał w Warszawie dwa lata później. Obecnie w naszym kraju działa ich 614.

trzeci_wiek_2.jpeg

Jak stwierdzili sami słuchacze Uniwersytetu swoją działalność traktują jako misję pozwalającą im uczestniczyć w różnych formach życia społecznego. Stowarzyszenie oferuje swoim członkom m.in. zajęcia nauki języków obcych, plastyki, gimnastyki, jogi, a nawet samoobrony.

- Nauka to dla nas pielęgnowanie mądrości, zdolności do refleksji. W epoce internetu wydawać by się mogło, że będąc spełnionym zawodowo, na emeryturze, nas te problemy nie dotyczą. Otóż przykład naszego Stowarzyszenia to dowód na to, że współczesny senior wpisuje się w tę epokę postępu, jest otwarty na naukę, poznawanie. (...) Seniorzy mogą mieć wpływ na własne życie, mogą je kreować i o nim decydować dokonując odpowiednich wyborów zgodnych z rozwojem osobowym - tak tę misję opisała Prezes Małgorzata Ekiert.

trzeci_wiek_4.jpeg

Gratulacje i życzenia złożyli słuchaczom wszyscy zebrani goście, a wśród nich Prezydent Wojciech Bakun: - Życzę Wam abyście jak najdłużej spotykali się ze sobą, jak najwięcej poznawali, jak najwięcej uczyli się, współpracowali, tworzyli i żyli aktywnie. Bo jak długo będziecie żyli aktywnie, tak długo będziecie wiecznie młodymi studentami.

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 03-10-2019 14:09