8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kurs Ratowników Pola Walki w 34 batalionie lekkiej piechoty

Kurs CLS Combat Lifesaver – ratownik pola walki został przeprowadzony w dniach 27 – 29 września br. dla żołnierzy – ratowników medycznych 34 batalionu lekkiej piechoty, w którego skład wchodzi przemyska 2 kompania obrony terytorialnej. Jest To obowiązkowe szkolenie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej zajmujących stanowiska służbowe ratowników medycznych w swoich sekcjach. Szkolenie prowadzone było w oparciu o przykoszarowy ośrodek szkolenia – „wandoły” w Jarosławiu przez specjalistów – ratowników, którzy posiadają właściwe uprawnienia, jak również doświadczenie.

34blp MED3.jpeg

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w czasie obowiązkowych zajęć rotacyjnych z taktyki czy strzeleckiego realizują zagadnienia z ratownictwa medycznego. Na prowadzących wyznaczani są żołnierze z wykształceniem medycznym, doświadczeniem, jak również osoby, które ukończyły kursy z kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). W czasie zajęć instruktorzy skupiają się przede wszystkim na praktycznym wykonywaniu czynności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Intensywność zajęć oraz ich praktyczność nadaje pewności siebie naszym „Terytorialsom”. Stało się też faktem, że można na nich liczyć w każdej trudnej życiowej sytuacji. Przykłady udzielania pomocy społeczności lokalnej przez naszych żołnierzy można by mnożyć.

 

 

Jest to kurs niezbędny do ukończenia drugiego etapu szkolenia specjalisty przez „Terytorialsów”, którzy pełnią funkcję ratowników medycznych w sekcjach lekkiej piechoty. Kurs zawiera wiele zagadnień szkoleniowych. Do takich należą między innymi: zabezpieczanie masywnych krwawień i krwotoków za pomocą stazy taktycznej, opatrunków uciskowych i hemostatycznych, wykrywanie i odbarczanie odmy prężnej przy pomocy igły, utrzymywanie drożności dróg oddechowych poprzez zastosowanie rurki nosowo-gardłowej, przygotowanie rannego do ewakuacji, naprowadzanie śmigłowca oraz taktyczne podejście do poszkodowanego i wyciąganie rannego z pola walki pod ostrzałem. Kurs oparty jest na wytycznych TCCC – tactical combat casualty care – opieka nad rannym na polu walki – powiedział porucznik Artur Marszał – dowódca kompanii oraz ratownik medyczny.

Źródło, zdjęcia: por. Witold SURA, rzecznik prasowy 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego
Publikacja: Maciej J. Szeremeta - OZK w/m

 

Opublikował: Maciej Szeremeta | Data publikacji: 01-10-2019 14:12