13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zatruty język – niezwykły projekt Kontrabandy Literackiej dobiegł końca

Szanowny Pan Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun

 

Zwracamy się z apelem do Szanownego Pana Prezydenta o pomoc w walce z nienawiścią w mediach. Problem ataków słownych i stosowania przemocy językowej na naszych profilach społecznościowych oraz obserwowanych stronach w internecie bardzo nas przytłacza i odbiera radość z bycia użytkownikiem współczesnych mediów.

 

Udział w projekcie edukacyjno-profilaktycznym „Zatruty język” – o mowie nienawiści i hejcie w mediach uświadomił nam, że nie jesteśmy z tym problemem sami, że są osoby i instytucje, które mogą nam pomóc. Chcielibyśmy, aby internet był miejscem do poszukiwania informacji, a nie miejscem obrażania i sprawiania przykrości innym ludziom. Chcemy, by internet był naszym sojusznikiem w zdobywaniu wiedzy, a nie polem bitwy na obraźliwe słowa. Według nas najwięcej hejtu jest na portalach społecznościowych, takich jak Instagram i Facebook. Niestety, co nas przeraża, ataki słowne pojawiają się także na prawie każdej stronie internetowej i dodawane są bezkarnie w postaci tzw. komentarzy. Słyszeliśmy o wielu przypadkach, że młodzi ludzie, często nasi rówieśnicy, popełniali samobójstwo lub okaleczali się po przeczytaniu przykrych komentarzy na swój temat.

 

Dlatego prosimy Szanownego Pana Prezydenta o wsparcie nas w walce z nienawiścią w mediach. Wiemy już, że nie jesteśmy z tym problemem sami.

 

Młodzież przemyskich szkół podstawowych

 

 

 

Powyższy list 24 września br. trafił do rąk Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Stało się to podczas spotkania w przemyskim magistracie. W obecności Przewodniczącej Rady Miejskiej Ewy Sawickiej, dyrektorów przemyskich placówek oświatowych i pedagogów, młodzi ludzie odczytali, a następnie przekazali swój apel włodarzowi miasta. Wtorkowe spotkanie było trzecią - i jednocześnie ostatnią częścią projektu „Zatruty język”. Projekt, którego inicjatorką i realizatorką jest Anna Szydełko (Kontrabanda Literacka) miał uświadomić młodym przemyślanom czym tak naprawdę jest hejt… Co to jest mowa nienawiści w internecie i jakie może wywoływać skutki w realnym życiu. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się, w jaki sposób mogą chronić przed hejtem, a także jak mu przeciwdziałać.
 

fot_A_Czereba (23).jpeg

 

Projekt ów podzielony był na trzy etapy. Pierwszym z nich była konferencja w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, podczas której Anna Szydełko wraz z Joanną Markin - psychologiem w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przemyślu oraz Prezydentem Miasta Wojciechem Bakunem opowiadali o niszczycielskiej sile słów. Tych, które ranią i często sprawiają, że nasze poczucie własnej wartości spada, a my sami nie potrafimy uporać się z tym, co o sobie przeczytamy… Dorośli mówili też o tym, w jaki sposób młodzi powinni walczyć z internautami siejącymi hejt w sieci: - Jedynym skutecznym sposobem na hejterów jest ignorowanie ich. Nie reagujcie na niegrzeczne zaczepki. To nie ma sensu… Każda reakcja nie tylko jeszcze bardziej ich „nakręca”, ale też odsłania słabości. Bo musicie pamiętać, że sianie nienawiści nie jest oznaką siły, a bezradności i braku argumentów – mówił podczas spotkania w muzeum Prezydent W. Bakun.

Drugim etapem „Zatrutego języka” były odbywające się w Kontrabandzie Literackiej warsztaty z sitodruku, podczas których młodzież tworzyła na koszulkach albo torbach pozytywne hasła. Miały one pokazać, że wyrażanie swoich myśli w pozytywny sposób nie jest wcale takie trudne.

 

fot_A_Czereba (13).jpeg

 

I w tych właśnie koszulkach uczestnicy projektu przybyli we wtorek, 24 września, do Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Podczas spotkania nie tylko odczytali Prezydentowi swój list, ale także wręczyli mu zaprojektowany specjalnie dla niego t-shirt. Wspólna fotografia zwieńczyła projekt. Mamy nadzieję, że wraz z nim nie zakończy się walka o kulturalne, pozbawione jadu i nienawiści słowa. Okazuje się, że to nie są tylko zwykłe słowa… To straszliwa broń, która wyrządza krzywdę. I często niesie ze sobą głębokie i nieodwracalne skutki...

 

 

 

fot_A_Czereba (39).jpeg

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba       

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 24-09-2019 14:05
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 24-09-2019 22:37