17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dbajmy o nasze lasy i parki

Lasy to nie tylko zielone płuca naszej planety, to także schronienie dla dzikich zwierząt, miejsce gdzie wybieramy się na piesze wycieczki, zbieramy grzyby. Niby każdy to wie, dlaczego więc wciąż napotykamy wśród drzew dzikie wysypiska, wyrzucone butelki, gruz z budowy - słowem wszystko to co powinno znaleźć się na wysypisku śmieci? Akcje takie jak "Sprzątanie świata" mają służyć temu, aby edukować młodych ludzi, a przez to nas wszystkich, a przy okazji pozbyć się z lasów, nabrzeży rzek i terenów zielonych tego co pozostawiają tam ludzie. 20 września w czasie kiedy trwa "Sprzątanie świata" 430 nadleśnictw w całej Polsce przeprowadziło akcję ekologiczną #sprzątaMY! zainicjowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W tym gronie znalazło się oczywiście także Nadleśnictwo Krasiczyn.

Nadleśnictwo Krasiczyn zaprosiło dzieci i młodzież z przemyskich i podprzemyskich szkół do włączenia się w akcję i sprzątania dwóch terenów znajdujących się w obszarze, którym się opiekują: okolic pomnika przy Forcie XVIII Lipowica, miejscu straceń i pochówku ofiar hitleryzmu w latach 1943-1944 oraz Leśnictwa Cisowa.

sprzątanie_7.jpeg

W pobliżu lipowickiego parku z leśnikami, którzy dostarczyli worki na śmieci, rękawice i nadzorowali #sprzątanie, spotkały się dzieci dwóch szkół SP Nr 14 z Przemyśla oraz SP Nr 1 z Żurawicy. Z zaproszenia organizatorów skorzystał także Prezydent Wojciech Bakun wraz z Naczelnikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Karolem Wilkiem.

 - Gdyby każdy z nas podchodził odpowiedzialnie do tego, co robimy z naszymi odpadami, wyrzucił każdą butelkę, puszkę, czy papier do kosza na śmieci, to proszę mi wierzyć, że zostawałoby nam całkiem sporo pieniędzy przeznaczonych teraz na ich pozbywanie się. Nie jest wstydem zbierać wyrzucone przez kogoś śmieci - wstydem jest je zostawiać, tam gdzie nie powinno ich być. A dzisiejsza akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjny, zobaczycie na własne oczy, co niektórzy z nas potrafią zostawić w lesie i zrobić z tym pięknym miejscem - tłumaczył młodym ludziom Prezydent Wojciech Bakun

sprzątanie_5.jpeg

W tym dniu w ramach "Sprzątania świata" śmieci na terenie miasta uprzątały dzieci z wielu przemyskich szkół, postarajmy się, aby ich praca i wysiłek nie poszły na marne.


 

 

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 20-09-2019 14:53