18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Integracja jest wszystkim

Problem niepełnosprawności w różnej formie dotyka aż 10% polskiego społeczeństwa, czyli około 4 mln ludzi. W haśle "Integracja jest wszystkim" zawierają się problemy osób niepełnosprawnych, dla których pomoc otaczających osób jest często jedynym sposobem na funkcjonowanie w codziennym życiu. Inicjatorzy koncertu dobywającego się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego 19 września postanowili poprzez sztukę przybliżyć widzom te codzienne zmagania.

integracja_1.jpeg

Pomysłodawcą spotkania był Krzysztof Gudzelak,,sam będący osobą niepełnosprawną, a w tym dziele wspierali go koleżanki i koledzy. Było to zresztą kolejne przedsięwzięcie tegorocznego absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego i społecznika.

- Niepełnosprawność nie jest chorobą, to styl życia, do którego musimy się przyzwyczaić. Osoby pełnosprawne są dla nas światełkami w tunelu, bo to one mogą nas zabierać nas na spotkania, chociażby na pizzę, do kina, czy studniówkę. Są kluczami do otwarcia świata. Dlatego tak ważna jest integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi - tłumaczył Krzysiek zebranym na koncercie.

integracja_4.jpeg

Był to bowiem koncert, który poprzez śpiew i taniec pokazywał, jak piękne może być życie. W przerwach widzowie poznawali problemy osób niepełnosprawnych i sposoby w jaki sobie z nimi radzą. Było także rozmów, zagadek i pytań skierowanych do publiczności, przybliżania postaci osób, które pomimo swoich fizycznych ograniczeń, potrafiły osiągnąć sukces i spełnić swoje marzenia.

 

 

Koncert objął swoim patronatem Prezydent Wojciech Bakun, którego na wydarzeniu reprezentował Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży.

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 20-09-2019 10:54