-7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Podsumowanie ekologicznej akcji TPPiR

Po raz dziewiąty Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu zaprosiła młodzież przemyskich szkół i wszystkich mieszkańców do udziału w akcji "Zamieniamy makulaturę, szkło, plastiki i elektrośmieci na witaminy dla młodzieży i dzieci". Happening odbywał się zwykle na wiosnę, tym razem jednak organizatorzy, których wspierał Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM, postanowili tą rozpoznawalną już w mieście imprezą, pożegnać lato. I jak widać po ilości zebranych odpadów, przemyślanie chętnie włączyli się w tę coroczną akcję. Zebrano podczas niej 32 752 kg elektrośmieci, makulatury, butelek plastikowych, baterii. Patronat Honorowy nad akcją objął Prezydent Miasta Przemyśla Pan Wojciech Bakun.

Akcja, na co wskazuje jej nazwa, to nie tylko oddawanie przekazywanie surowców wtórnych - za określoną ilość odpadów uczestnicy otrzymywali kilogram jabłek, a za zużyte baterie cukierki. Ponadto młodzież przemyskich szkół rywalizowała i walczyła o 3 nagrody Prezydenta Miasta Przemyśla. Po przeliczeniu oddanych surowców wtórnych – nagrody przyznano:

I miejsce -  Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu (6 489 kg makulatury, 7 617 kg elektrośmieci, 2930 sztuk baterii),

II miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2 w Przemyślu (4 137,9 kg makulatury i 5 098 kg elektrośmieci),

III miejsce – I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Przemyślu (451 kg makulatury, 2 472 kg elektrośmieci, 2 184 kg szt. bakterii)

Przedstawicielom szkół symboliczne czeki wręczyła Radna Miasta Przemyśla – Małgorzata Gazdowicz oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

eko_akcja_7.jpeg

- To nieprawda, że nieprzekazana do segregacji jedna plastikowa butelka, czy jeden papier, nie robią różnicy, Robią różnicę, o czym świadczy chociażby dzisiejsza akcja - powiedział otwierając akcję Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Świeży. O wielkiej mobilizacji młodzieży do udziału w akcji świadczy chociażby fakt, że wzięło w niej udział 52 wolontariuszy, w tym 34  uczniów (I LO, CKZiU nr 1, ZSUHiG, CKZiU nr 2 oraz Centrum Edukacji Młodzieży OHP w Przemyślu) oraz członków TPPiR. Przedsięwzięcie koordynowała Prezes TPPiR Bogusława Pieczyńska właśnie przy pomocy sekcji Przemyskiego Centrum Wolontariatu.

Tegoroczna impreza miała również atrakcyjny program artystyczny towarzyszący zbiórce. Swój dorobek artystyczny już na wstępie zaprezentowali uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu. Szczególną uwagę publiczności zwracały występy artystyczne najmłodszych dzieci z: Przedszkola nr 3 i nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Pokaz Mody Ekologicznej, przygotowany przez wychowanków Przedszkola Kamon, Szkoły Podstawowej Newton oraz Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu.

eko_akcja_11.jpeg
Impreza wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko dzieci i młodzieży, ale i osób dorosłych. Świadczy o tym ilość zebranych surowców –  32, 752,6 kg za które rozdano 1,2 tony jabłek, tj.:

  • 18 356  kg elektrośmieci,
  • 14 396,6  kg makulatury,
  • 4 928  sztuk butelek plastikowych,
  • oraz 16 548  sztuk baterii za które rozdano 200 kg cukierków

 

 

Organizatorzy akcji pragną podziękować wszystkim zaangażowanym osobom, wolontariuszom, sponsorom dzięki którym przedsięwzięcie odniosło ogromny sukces, w tak piękną jesienną pogodę.

Koordynator Akcji – Bogusława Pieczyńska

zdjęcia i publikacja: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 19-09-2019 13:35
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 19-09-2019 13:37