Nakręceni na pracę – Rowerem przez Podkarpacie w Przemyślu
Przyjechali! Nakręceni na pracę – Rowerem przez Podkarpacie – czyli ekipa niezwyczajnych rowerzystów, którzy przemierzyli trasę z Jarosławia przez Leżajsk, Kolbuszową, Rzeszów, Krosno i Sanok, by 17 września br. dotrzeć do przedostatniego punktu na mapie wyprawy – na przemyski Rynek Starego Miasta. Cykliści biorący udział w rajdzie kręcili kilometry, a tym samym zwracali uwagę na to, że warto zatrudniać osoby niepełnosprawne - że są one znakomitymi, pełnowartościowymi pracownikami, bez specjalnych praw czy przywilejów.
Uczestnicy wydarzenia przyjechali do Przemyśla o godzinie 15. Przywitali ich m.in.: Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Sekretarz Miasta Przemyśla Dariusz Łapa, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu Danuta Wiech oraz Dyrektor Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Rafał Kowalczyk.
Jeśli słyszeliście w okolicy Starówki dźwięk dzwonków rowerowych, to wiedzcie, że dzwonili właśnie oni. Rowerzyści, wśród których były osoby niepełnosprawne, pracodawcy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, a także członkowie Przemyskiej Grupy Rowerowej, która towarzyszyła ekipie „Nakręconych” w przemyskiej części trasy. Rozbrzmiewające dzwonki miały obudzić pracodawców. I choć Przemyśl jest jednym z tych podkarpackich miast, w których coraz chętniej pracodawcy zatrudniają w swych firmach osoby niepełnosprawne, to z całą pewnością statystyki te mogłyby być znacznie lepsze. Wszak niepełnosprawni są „Nakręceni na pracę”. Chcą żyć jak ich pełnosprawni bliscy, znajomi i sąsiedzi. Chcą być niezależni finansowo, rozwijać się i spełniać.
„Nakręceni na pracę” jutro (18 bm.) zakończą swoją rowerową przygodę. Meta rajdu znajduje się w Zarzeczu i tam również będą dzwonić... Miejmy nadzieję, że skutecznie „obudzą” potencjalnych pracodawców.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Centrum DZWONI, czyli Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, które prowadzone jest przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). To jedyna agencja w naszym województwie, która wspiera osoby niepełnosprawne w znalezieniu oraz utrzymaniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy.
Tekst i zdjęcia: Agata Czereba
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 17-09-2019 20:13