22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

#sprzątaMY!

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Nadleśnictwo Krasiczyn wyznaczyło dwa miejsca, które 20 września będziemy wspólnie sprzątać. Są to tereny Leśnictw Łętownia i Cisowa. Spotykamy się o godzinie 11.30:

  1. pod Pomnikiem "Fort XVIII Lipowica, miejsce straceń i pochówku ofiar hitleryzmu w latach 1943-1944" przy ul. Armii Krajowej w Przemyślu
  2. przy leśniczówce Leśnictwa Cisowa

Wszystkim chętnym rozdamy worki na śmieci oraz rękawiczki. Wspólnie przejdziemy przez las i zbierzemy to na co w lesie nie ma miejsca. Dla chętnych przygotowaliśmy mapki z dokładną lokalizacją miejsc zbiórki i obszaru planowanego sprzątania. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorami wydarzenia Dariuszem Warchołem 606 387 642 oraz Martyną Śliwińską-Siuśta 690 993 373, a także z miejscowymi leśniczymi: Łętownia (Przemyśl) p. Paweł Prokopski 606 394 822, Cisowa p. Mariusz Tais 606 386 942.

1.jpeg

miejsce1.jpeg

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

tekst: Nadleśnictwo Krasiczyn

publikacja: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 17-09-2019 12:00