21 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Narodowego czytania nastał czas…

„Dobra pani”– Elizy Orzeszkowej, „Dym” – Marii Konopnickiej, „Katarynka” – Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruna Schulza, „Orka” –Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefana Żeromskiego i „Sachem” – Henryka Sienkiewicza to lektury, które tego roku wybrała dla nas para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Osiem polskich nowel na ósmą edycję Narodowego Czytania – akcji, zainicjowanej i organizowanej przez głowę państwa od 2012 roku. Jak kraj nad Wisłą długi i szeroki w niemal każdym mieście, wsi, domie kultury, pałacu czy bibliotece czytano.

 

fot_A_Czereba (1).jpeg

 

Nie inaczej było w Przemyślu. Narodowe Czytanie od samego początku istnienia projektu cieszy się u nas ogromnym powodzeniem. Bowiem: przemyślanie kochają czytać!

 

fot_A_Czereba (7).jpeg

 

Tegoroczne wydarzenie, które odbyło się w sobotę, 7 września br., było znakomitą okazją do nagrodzenia tych, którzy „połykają” wręcz tytuł za tytułem. Podsumowano konkurs „Superczytelnik wakacji 2019”, a niemałe zaskoczenie wywołał fakt, że wśród laureatów znalazły się nawet maluchy, które nie skończyły jeszcze 5 lat. Oczywiście, że książeczki pożyczali im i czytali rodzice. To jednak wspaniały przykład na to, że dzieci nadal wolą słowo czytane od smartfonów. Wystarczy chcieć im pokazać, że świat bajek jest o wiele ciekawszy.

 

fot_A_Czereba (2).jpeg

 

Nim jednak wręczono nagrody dla małych Superczytelników, znani przemyślanie odczytali fragmenty wybranych na tę okazję lektur. Wśród czytających byli między innymi: Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, któremu podczas uroczystości towarzyszyła córka, Poseł na Sejm RP Marek Rząsa, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. Marek Wojnarowski, przedstawiciele 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich, Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek Renata Nowakowska, przedstawiciele policji, straży miejskiej i inni.

 

 

Sobotnie wydarzenie uświetniły: spektakl „Dym" wg Marii Konopnickiej – w wykonaniu Teatrzyku „Na patyku”, prelekcja dra hab. Tomasza Pudłockiego „A może nas nie rozdziobią? Pozytywiści wobec problemów społecznych i narodowych” oraz konkurs wiedzy o lekturach Narodowego Czytania z nagrodami. Ponadto spotkaniu towarzyszyły wystawy: Małe formy prozatorskie w literaturze polskiej XIX i XX w. - wydawnictwa ze zbiorów Przemyskiej Biblioteki Publicznej (PBP, ul. Grodzka 8, budynek A, parter) oraz Nowele polskie: mała forma - wielka sprawa (PBW, ul. J. Śnigurskiego 10–12).
 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. Ubiegłoroczna akcja miała wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. 

 

Powieść Żeromskiego podczas ubiegłorocznego finału akcji była czytana w blisko 3000 miejsc w naszym kraju, w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie. (źródło: www.prezydent.pl)

 

fot_A_Czereba (7).jpeg

 

Agata Czereba

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 07-09-2019 21:41
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 07-09-2019 21:45