0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyska "Polonia" kończy 110 lat!

Historia najstarszego przemyskiego i jednego z najstarszych polskich klubów sportowych, jest ściśle związana z historią Przemyśla, a w jego działalność zaangażowanych było wiele znamienitych postaci z dziejów naszego miasta ostatnich 100 lat. Nie jest więc dziwne, że Jubileusz 110-lecia powstania Polonii Przemyśl obchodziliśmy hucznie - oficjalnie i na sportowo. 6 września działacze, sportowcy i sympatycy przemyskiej "Barcelonki" spotkali się w Bazylice Archikatedralnej na Mszy świętej, a następnie reprezentacyjnej sali Przemyskiej Biblioteki Publicznej. W sobotę, 7 września Jubileusz uświetnił mecz piłkarzy MKS Polonii Przemyśl z Wisłą Kraków.

Chociaż dzisiaj większość z nas kojarzy przemyski klub głownie z piłką nożną i koszykówką, piątkowe spotkanie w Bibliotece przypomniało, że Polonia ma zasługi w rozwoju przemyskiego sportu w wielu innych dyscyplinach, m.in. boksie, podnoszeni ciężarów, siatkówce (także żeńskiej). Wszystko zaczęło się jednak od piłki nożnej, od klubu WKS San Przemyśl, którego tradycje kontynuuje Polonia Przemyśl. O tych najstarszych dziejach rodzenia się klubowego sportu w Przemyślu przypomnieli w piątkowe popołudnie historycy dr Grzegorz Szopa i dr Lucjan Fac oraz Marek Horbań Prezes LKS Pogoń Lwów.

Polonia_7.jpeg

Liczne gratulacje z okazji Jubileuszu skierowali do władz klubu obecni na konferencji: Poseł na Sejm RP Marek Rząsa, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch i Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun. Obecny był również Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej i Senator RP Mieczysław Golba, który podkreślił, że pomimo ważnego dla polskiej reprezentacji meczu Słowenia - Polska, nie mogło go zabraknąć na Jubileuszu tak wspaniałego i zasłużonego dla polskiego sportu klubu.

Polonia_15.jpeg

- Gdybyśmy chcieli zaprosić na dzisiejsze spotkanie wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób związani z Polonią Przemyśl, musielibyśmy zaprosić połowę naszego miasta. Chcę pogratulować bardzo wielu osobom, które przez lata tworzyły ten klub i życzyć wielu sukcesów - liczę na to, że Polonia krok po kroku będzie odbudowywać swoją historię i będziemy podziwiać ją w najwyższych klasach rozgrywkowych.

 

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także Ci wyjątkowi, wspaniali polscy piłkarze Grzegorz Lato i Jan Domarski, który niegdyś był trenerem przemyskich piłkarzy. Do pozostałych specjalnych uczestników wydarzenia należeli byli i obecni sportowcy Polonii Przemyśl oraz działacze klubowi. Wyróżnienia nadane przez PZPN wręczał im Prezes OZPN Mieczysław Golba.

Polonia_27.jpeg

Sportowym zakończeniem Jubileuszu był mecz z piłkarzami "Białej Gwiazdy", przegrany co prawda 8:1, ale emocjonujący i będący pięknym zwieńczeniem święta przemyskiego sportu.

wisła_6.jpeg

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

zdjęcia: Kamil Krukiewicz

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 07-09-2019 18:31
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 10-09-2019 09:17