15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

39. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Prawie 40 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Był to rezultat podpisania zawartych w sierpniu i we wrześniu 1980 roku w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu - Zdroju i Hucie Katowice porozumień. Jak co roku w rocznicę tych ważnych w najnowszej historii Polski wydarzeń, Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" zaprosił działaczy związku oraz licznych gości na obchody odbywające się w Kościele Św. Trójcy oraz przy tablicy znajdującej się na Kamiennym Moście.

Przemyski samorząd reprezentowali w tych uroczystościach Prezydent Wojciech Bakun wraz z Zastępcą Bogusławem Świeżym i Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Sawicką. Zaproszenie przyjęli również sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Posłanka na Sejm RP Anna Schmidt - Rodziewicz, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Wicemarszałek Zarządu Województwa Piotr Pilch,  Wicestarosta Przemyski Marek Kudła oraz przedstawiciele przemyskich posłów na Sejm RP. Uroczysta rocznicowa Msza Święta odbyła się w Kościele Św. Trójcy, a po niej delegacje złożyły kwiaty przed tablicą Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki - patrona NSZZ "Solidarność" - która umieszczona została w murze opactwa Benedyktynek w pierwszą rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana. Po przemarszu druga część uroczystości odbyła się na kamiennym Moście, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca pierwszą siedzibę NSZZ "Solidarność" Regionu Ziemia Przemyska.

Solidarność_20.jpeg

 - 39 lat temu Polacy postanowili, jak wiele razy w swojej historii, upomnieć się o swoją wolność. Tym bowiem było nakłonienie komunistycznych władz do podpisania porozumień sierpniowych, a przede wszystkim powstanie pierwszego niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. (...) To wszystko mogło się udać tylko dzięki ludziom „Solidarności”, dlatego dziękuję że co roku możemy się spotykać na rocznicowych uroczystościach i dziękować za ich odwagę i poświęcenie. (...) „Solidarność” jest dzisiaj nie tylko symbolem walki sprzed prawie czterdziestu lat. Jako spadkobiercy ruchu wyrosłego wtedy nadal macie Państwo wielkie wyzwania przed sobą, jakimi jest obrona praw pracowniczych, rozmowa z rządzącymi, jednoczenie Polaków - stwierdził zabierając głos podczas uroczystości Prezydent Wojciech Bakun. Podkreślił również otwartość samorządu miasta na rozmowy ze związkowcami i chęć wspólnego wypracowywania najlepszych dla pracowników rozwiązań.

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 31-08-2019 12:32