0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Ukradzione Dzieciństwo” – wystawa, która porusza i nie daje o sobie zapomnieć. Do końca września na przemyskim Placu Niepodległości

Na przemyskim Placu Niepodległości pojawiła się dziś (30 sierpnia br.) wyjątkowa wystawa. Przygotowana przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Urzędem Miejskim w Przemyślu, nosi tytuł „Ukradzione Dzieciństwo”. Jest ona ważną i integralną częścią tegorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

 

fot_A_Czereba (3).jpeg

 

Dzieciństwo to zwykle najpiękniejszy okres w życiu człowieka, pełen nadziei, ufności, beztroskiej zabawy i miłości. Wówczas buduje się własną tożsamość, odkrywa piękno i różnorodność otaczającego świata, definiuje i ugruntowuje postawy moralne na całe życie, uczy się altruizmu.

Świat tych doznań obecny był w życiu młodego pokolenia – urodzonego i wychowanego pierwszy raz od 123 lat w wolnej, niepodległej Polsce.

 

W 1939 roku wybuch wojny sprawił, że świat przestał istnieć – zastąpiły go groza, okrucieństwo, wszechobecna śmierć. Czy młody człowiek w tym obcym świecie miał jeszcze jakiś wybór? Czy był tylko bezwolnym świadkiem rozgrywającego się dramatu? Czy stać go było na demonstrację postaw heroicznych – ocalenie resztek humanizmu i własnego dzieciństwa?

 

fot_A_Czereba (19).jpeg

 

Historia „ukradzionego” polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 roku – ocalałe z pożogi wojennej okaleczone fizycznie i psychicznie, zarażały swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasów współczesnych. Czy my sami nie przekazujemy nieświadomie tej traumy? – to niestety wciąż aktualne pytanie do każdego z nas.

 

Prezentowana wystawa opowiada właśnie o wyborach między byciem ofiarą, biernym obserwatorem a obrońcą…

 

fot_A_Czereba (1).jpeg

 

W podniosłym otwarciu wystawy udział wzięli m.in.: Szef Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko, w imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla - Sekretarz Miasta Dariusz Łapa, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, Dowódcy Garnizonu Przemyśl, wojsko, Prezes Związku Sybiraków  Oddział w Przemyślu Stanisława Żak oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy naszego miasta. Uroczystość poprowadził Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu Janusz Łukasiewicz.

 

fot_A_Czereba (6).jpeg

 

Podczas ceremonii pani Stanisława Żak opowiedziała o tragicznych losach swojej rodziny. O swoich dziecięcych wspomnieniach z czasów najstraszniejszej z wojen. Wówczas była tylko pięcioletnią Stasią… Jej historia, jak żadna inna, powinna być nazwana tym samym tytułem, jaki nosi prezentowana wystawa…

Zaraz po pani Stanisławie – Katarzyna Kyc – pracownik IPN odczytała równie wzruszające wspomnienie pani Danuty Rusinowskiej.

 

fot_A_Czereba (10).jpeg

 

Wydarzenie uświetnił występ najmłodszych mieszkańców Przemyśla – dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12 im. 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich, które zaprezentowały, nawiązujące do obchodzonych w najbliższych dniach wydarzeń, najpiękniejsze pieśni patriotyczne.

 

fot_A_Czereba (26).jpeg

 

Wystawę „Ukradzione Dzieciństwo” będzie można oglądać do ostatniego dnia września. W imieniu organizatorów: Prezydenta Miasta Przemyśla, Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Dowódcy Garnizonu Przemyśl serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

*W relacji wykorzystano fragmenty materiałów IPN Oddział w Rzeszowie

 

80. rocznica.jpeg

 

Zaproszenie na obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 30-08-2019 19:12
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 30-08-2019 19:21