21 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Wincentiada” jak zwykle przyciągnęła tłumy mieszkańców

Drugi dzień (25 sierpnia) Święta Patrona Miasta św. Wincentego to przede wszystkim wspomnienie opiekuna Przemyśla, ale także wielka zabawa wszystkich Przemyślan w sercu miasta, czyli na przemyskim Rynku. Nasze najważniejsze miejskie święto rozpoczęte Mszą Św. w kościele oo. Franciszkanów, jak zwykle zakończył koncert gwiazdy, a w zasadzie dwóch gwiazd – Kasi Cerekwickiej i zespołu Kombii.

„Wincentiada” tradycyjnie rozpoczęła się Mszą święto w kościele oo. Franciszkanów, w którym przechowywane są relikwie patrona naszego miasta. Nabożeństwo jest odprawiane w intencji nas wszystkich, mieszkańców Przemyśla. Po mszy relikwie św. Wincentego wyruszyły w procesji ulicami miasta, w której wzięli udział samorządowcy z Prezydentem Wojciechem Bakunem oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Sawicką, którym towarzyszyli licznie mieszkańcy i turyści przybyli na święto.

wincentiada_6.jpeg

 

 

Przy pięknej, wręcz upalnej pogodzie na scenie ustawionej w Rynku nastąpiło otwarcie Jarmarku Świętego Wincentego. Obok straganów ze smakowitymi wyrobami i rzemiosłem, do zabawy zapraszali przemyślan animatorzy oraz nasze lokalne zespoły muzyczne. W konkursie wiedzy o św. Wincentym można było wygrać wiele cennych nagród ufundowanych przez sponsorów, a znany przemyski przewodnik Piotr Michalski zabrał wielu chętnych w podróż do przeszłości przemyskimi śladami Świętego. Organizator wydarzenia, którym było jak co roku Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, zadbał o to, aby ten wieczór zakończył się atrakcyjnie dla wszystkich. Dwa koncerty, Kasi Cerekwickiej i zespołu Kombii zabawiały wszystkich zgromadzonym na przemyskim Rynku do późnych godzin wieczornych.

Jak na święto miasta przystało, nie zabrakło podczas tegorocznych uroczystości obecności naszych przyjaciół z miast partnerskich, którzy chcieli wspólnie z nami uczcić te dwa dni zabawy. Odwiedzili nas i towarzyszyli wszystkim wydarzeniom dwudniowej imprezy partnerzy z Humennego: Miloš Meričko Burmistrz miasta Humenné, Ondrej Babjarčik i Tomás Šudik Radni Rady Miejskiej słowackiego miasta, a władze ukraińskiego Truskawca reprezentował Oleh Błażywskij doradca mera ds. współpracy międzynarodowej z żona Oksaną. Goście zwiedzili także Starówkę i Kopiec Tatarski.

wincentiada_partner.jpeg

 

 

 

Postscriptum:

Ech… Ależ to był weekend…! Za nami wspaniały, niezwykle mile spędzony czas oraz cudowne wspomnienia, które z całą pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci...

Drodzy Przemyślanie oraz nasi Goście!

Serdecznie dziękujemy Państwu, że byliście z nami! Tłumy wypełniające przemyski Rynek oraz Wasze uśmiechnięte twarze, to największa nagroda za miesiące pracy nad jedną z największych imprez w naszym mieście – Wincentiadą.

 

Coroczne Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego to wynik pracy i życzliwości wielu osób, na których ręce składamy wyrazy ogromnej wdzięczności. Szczególnie należą się one organizatorom imprezy: Przemyskiemu Centrum Kultury i Nauki Zamek, Urzędowi Miejskiemu w Przemyślu oraz Przemyskim Franciszkanom.

 

Dziękujemy!

 

 

Tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

zdjęcia: Tomasz Beliński

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 26-08-2019 15:49
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 27-08-2019 12:47