7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Święto Wojska Polskiego w strugach deszczu…

17 lat. Właśnie tyle mija od dnia, w którym po raz pierwszy obchodziliśmy w naszym kraju jakże ważne dla nas wszystkich wydarzenie - ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej - Święto Wojska Polskiego – Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Ów dzień, od 2002 roku celebrujemy rokrocznie 15 sierpnia. Tym samym oddajemy hołd naszym dzielnym żołnierzom, którzy w razie potrzeby gotowi są poświęcić własne życie dla ratowania nas i naszej ojczyzny.

fot_M_J_Szeremeta (1).jpeg

Tegoroczne Święto Wojska Polskiego podhalańczycy z Przemyskiego Garnizonu celebrowali (14 sierpnia br.) wspólnie z czołgistami 1. batalionu w podprzemyskiej Żurawicy. Zgodnie z tradycją, w uroczystościach udział wzięli mieszkańcy miejscowości, władze samorządu gminnego oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się między innymi: Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marek Rząsa i Andrzej Matusiewicz, Wiceprezydent Miasta Przemyśla Bogusław Świeży, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, Wiceprzewodniczący RM Andrzej Zapałowski, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Przemyślu Maciej J. Szeremeta oraz Wójt Gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.

fot_M_J_Szeremeta (3).jpeg

W tym dniu, oprócz gratulacji i życzeń, na wyróżniających się żołnierzy czekały odznaczenia i awanse na wyższe stopnie wojskowe, które wręczyli dowódcy ww. jednostek - ppłk Marcin Zalewski (5. batalion strzelców podhalańskich) oraz ppłk Rafał Kluz (1. batalion czołgów). Listy gratulacyjne z rąk zastępcy komendanta odebrali również pracownicy cywilni z 3. Regionalnej Bazy Logistycznej – Rejonowych Warsztatów Technicznych w Żurawicy. Podczas środowej uroczystości padło wiele budujących i wzruszających zdań. Goście podkreślali wagę tej niezwykłej służby na rzecz Najjaśniejszej Rzeczpospolitej oraz wdzięczność, jaką każdemu z przedstawicieli Wojska Polskiego winny jest każdy obywatel naszego kraju. Wiceprezydent Miasta Bogusław Świeży odczytał list, w którym Prezydent Wojciech Bakun zwrócił się do dowódców, żołnierzy oraz ich rodzin:

 

„Szanowny Panie Pułkowniku,

Drodzy Żołnierze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej Garnizonu Przemyśl,

Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej jest hołdem dla heroizmu, odwagi i determinacji żołnierza polskiego a także szacunkiem dla tradycji i dorobku Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Święto Wojska Polskiego skłania do refleksji nad historią, tradycją i wartościami, które określają nas, jako Naród. Dzień ten przypomina nam o takich dewizach, jak Bóg, Honor, Ojczyna widniejących od wieków na każdym wojskowym sztandarze, ale również o odwadze
i poświęceniu Polskiego Żołnierza, który dzięki swojemu uporowi nie raz dowiódł swojego męstwa składając najwyższą ofiarę na Ołtarzu Wolności.

W imieniu Samorządu Miasta Przemyśla i własnym składam na ręce Pana Pułkownika podziękowania za pełną oddania służbę dla Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękuję za kultywowanie patriotyzmu wyrażane podczas obchodów uroczystości i świąt państwowych
w naszym mieście a także aktywny udział wojska w życiu kulturalnym i społecznym Miasta Przemyśla.

Wszystkim Żołnierzom i pracownikom cywilnym Resortu Obrony Narodowej składam życzenia pomyślności, sukcesów i zdrowia w trudach codziennej służby oraz zawodowej satysfakcji z poświęcenia na rzecz Naszej Ojczyzny. Życzę także pomyślności nie tylko w życiu zawodowym, ale również w osobistym. Waszym Rodzinom i Bliskim pragnę przekazać wyrazy wdzięczności i uznania za wyrozumiałość oraz wsparcie, gdyż bez tego wasza służba nie byłaby realizowana z tak pełnym oddaniem.” – napisał Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

 

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem części oficjalnej towarzyszyć miał wojskowy piknik rodzinny, po brzegi wypełniony różnego rodzaju atrakcjami dla każdego – bez względu na wiek. Niestety panujące w tym dniu fatalne warunki pogodowe, zupełnie pokrzyżowały plany organizatorom wydarzenia.

 

 

 

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: Maciej J. Szeremeta

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 14-08-2019 14:56
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 14-08-2019 15:20