16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Jubileusz 25-lecia Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl

Dokładnie 25 lat temu w mieście partnerskim Paderborn powołane zostało do życia Koło Przyjaciół Paderborn Przemyśl – stowarzyszenie skupiające osoby, dla których współpraca z Przemyślem ma szczególne znaczenie. W ostatnich dniach lipca miała miejsce wizyta przedstawicieli naszego miasta na uroczystościach jubileuszowych w Paderborn.

 

26-29 lipca 2019 Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz kilkuosobowa delegacja przedstawicieli przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl-Paderborn wzięła udział w uroczystościach z okazji Jubileuszu 25-lecia niemieckiego Koła Przyjaciół Paderborn Przemyśl. Partnerstwo między tymi dwoma miastami funkcjonuje formalnie od 1993 roku, w obydwu miastach istnieją bliźniacze stowarzyszenia, których członkowie działają na rzecz wzajemnej współpracy. Członkowie niemieckiego stowarzyszenia zrealizowali dziesiątki przedsięwzięć, m.in. wspierali działalność przemyskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pośredniczyli w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy instytucjami, stowarzyszeniami i osobami z Niemiec i Polski.

paderborn_1.jpeg

Główne uroczystości  w tym roku odbywały się w Ratuszu miasta Paderborn, gdzie goście z Polski zostali przywitani przez Burmistrza Michaela Dreiera. Jak zwykle przy tego typu jubileuszach w wygłaszanych przemówieniach wielokrotnie akcentowano szczególny wymiar współpracy między naszymi miastami i znaczenie tego partnerstwa.

paderborn_2.jpeg

paderborn_5.jpeg

Jubileusz 25-lecia istnienia stowarzyszenia przypadł również na okres największych w mieście uroczystości związanych z obchodami Święta Liboriusza - patrona miasta Paderborn, którego relikwie zostały sprowadzone do Paderborn w 836 roku, z francuskiego Le Mans.  W ramach święta odbywają się nie tylko liczne nabożeństwa i imprezy kościelne, ale także kiermasze, koncerty i wiele imprez towarzyszących. Goście z Polski mieli okazję uczestniczyć w liturgii związanej z wystawieniem relikwii patrona miasta oraz w procesji odbywającej się po ulicach Paderborn. Przez cztery dni pobytu było wiele okazji  do wspomnień oraz rozmów o dalszej współpracy. Wizyta ta miała dla obydwu miast szczególne znaczenie. Była to pierwsza wizyta obecnego Prezydenta Wojciecha Bakuna oraz pierwsza wizyta nowego Zarządu przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl Paderborn, które zostało kilka miesięcy temu na nowo reaktywowane. Była to więc świetna okazja do wzajemnego poznania się i rozmów o przyszłości działań na rzecz partnerstwa. 

paderborn_4.jpeg

paderborn_3.jpeg

W ostatnim dniu przed powrotem do Polski złożono również kwiaty i zapalono symboliczne znicze na grobie śp. Heidi Wernerus Neumann, założycielki niemieckiego Towarzystwa, radnej miasta Paderborn w latach 1991-1994. To ona była w roku 1992 roku  jedną z inicjatorek nawiązania współpracy pomiędzy miastami Paderborn w Niemczech i Przemyślem. W dniu 20.10.1997 roku Rada Miejska w Przemyślu podjęła uchwałę o nadaniu Heidi Wernerus-Neuman tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

Cała wizyta w Paderborn przebiegała jak zwykle w niezwykle miłej atmosferze. Członkowie niemieckiego stowarzyszenia odwiedzą w tym roku pod koniec sierpnia również Przemyśl. Miejmy nadzieję, że partnerstwo między Przemyślem i Paderborn będzie równie owocnie kontynuowane przez kolejne 25 lat.

opr. Stanisław Karszyń

zdjęcia: Iwona Liweń

publikacja: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 08-08-2019 14:42