30 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyscy policjanci świętowali 100-lecie powstania formacji

Święto Policji przypada na dzień 24 lipca. Jest to szczególny dzień w historii Policji, ponieważ 24 lipca 1919 r. uchwalono Ustawę o Policji Państwowej. W tym roku przypada 100. rocznica. Uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji miała miejsce na Starym Rynku Przemyśla. Uroczystość uświetniło przybycie zaproszonych gości, wśród których byli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu oraz służb mundurowych i duchowieństwa. Przemyski samorząd na uroczystościach reprezentowali m.in. Ewa Sawicka Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu oraz Bogusław Świeży Wiceprezydent Miasta.

Przemyscy policjanci odebrali wczoraj (4 sierpnia br.) awanse na wyższe stopnie. Rozkazy o mianowaniu wręczyli funkcjonariuszom Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Henryk Moskwa i Komendant Miejski Policji w Przemyślu nadkom. Piotr Mazur. W uroczystej zbiórce uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych i duchowieństwa. Szczególnie zasłużonych wyróżniono statuetkami Niedźwiedzi Przemyskiej Policji.

W tym roku 116 policjantów zostało mianowanych na wyższe stopnie policyjne:
- w korpusie oficerów młodszych Policji – 5 funkcjonariusz;

- w korpusie aspirantów Policji – 47 funkcjonariuszy;

- w korpusie podoficerów Policji – 45 funkcjonariuszy;

- w korpusie szeregowych Policji – 19 funkcjonariuszy;

policja_12.jpeg

Uroczystości rozpoczęło poświęcenie przez abpa Adama Szala, metropolitę przemyskiego, pamiątkowej tablicy znajdującej się na wieży przemyskiej Archikatedry upamiętniającej 100. rocznicę powstania Policji Państwowej. 

Gospodarz uroczystości, nadkom. Piotr Mazur Komendant Miejski Policji w Przemyślu powitał zgromadzonych, wśród nich Minister Annę Szmidt- Rodziewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei dr inż. Józefa Hałyka oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie nadinsp. Henryka Moskwę i nadinsp. dr Krzysztofa Pobutę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Serdecznie powitano parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, wśród nich Lucynę Podhalicz Wicewojewodę Podkarpackiego oraz Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresę Pamuła.

W uroczystej zbiórce wzięli udział: Posłowie na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Marek Rząsa oraz Robert Majka, Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, Wiceprezydent Przemyśla Bogusław Świeży, przedstawiciele Sądu Rejonowego i Okręgowego w Przemyślu oraz Prokuratury Rejonowej, ks. prał. Artur Janiec - Dyrektor „Caritas” Archidiecezji Przemyskiej oraz reprezentanci zaprzyjaźnionych służb mundurowych.

 

 

W okolicznościowym wystąpieniu Komendant Miejski Policji w Przemyślu podziękował wszystkim funkcjonariuszom za wzorową służbę na rzecz bezpieczeństwa lokalnego, a pracownikom Policji za ich pracę. Nadkom. Piotr Mazur przekazał także życzenia dla rodzin policjantów i pracowników Policji. W swoim wystąpieniu Komendant nawiązał do 100-letniej historii policji; Odradzające się młode Państwo Polskie, aby spełnić jedno z podstawowych praw i wolności swoich obywateli, jakim jest poczucie bezpieczeństwa, potrzebowało służby, która zapewni je w wymiarze wewnętrznym. ….Od tego czasu mija właśnie 100 lat, przez te wszystkie lata zmieniały się systemy polityczne, zmieniała się nazwa naszej formacji, ale główne zadanie nigdy się nie zmieniło tj. czuwanie nad bezpieczeństwem Obywateli Naszego Kraju.

W imieniu Marszała Sejmu Marka Kuchcińskiego głos zabrał Daniel Dryniak Radny Rady Miejskiej w Przemyśl, który odczytał list skierowany z tej okazji przez Marszałka. Słowa uznania dla policyjnej służby, życzenia i gratulacje, w swoich wystąpieniach skierowali Minister Anna Szmidt-Rodziewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wszyscy goście, którzy przybyli na uroczystą zbiórkę kierowali do zgromadzonych policjantów i pracowników gratulacje i życzenia. Okolicznościowe adresy, od przedstawicieli parlamentarzystów i służb mundurowych, trafiły do rąk kierownictwa przemyskiej jednostki. Wręczono również medale „Krzyż Niepodległości” i medale 100-lecia powstania Policji Państwowej za zasługi dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego.

 

Osobom wyróżnionym wręczono statuetki Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu oraz „Puchary dla wspierających misję przemyskiej policji”.  Wśród uhonorowanych wyróżnieniami byłi również Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka oraz Komendant Straży Miejskiej w Przemyślu Jan Geneja. Szczególnie zasłużonych wyróżniono statuetkami Niedźwiedzi Przemyskiej Policji.  Wśród nich byli: Anna Szmidt- Rodziewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Ryszard Adamski.

policja_16.jpeg

Dziękując za okazaną pomoc nadkom. Piotr Mazur zwracał uwagę na stałą współpracę, nie tylko z wyróżnionymi osobami i reprezentowanymi przez nie instytucjami, ale także z przedstawicielami służb mundurowych i innymi podmiotami.

Uroczystość uświetniła obecność sztandaru Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu wraz ze sztandarami wojska, straży i innych instytucji.

Bogusław Świeży Zastępca Prezydenta składając życzenia i gratulacje jubileuszowe w imieniu Prezydenta Miasta powiedział m.in. W tym wyjątkowym dla Państwa, ale także dla nas, mieszkańców, roku, należy przypomnieć jak ważnym i niezbędnym elementem naszego państwowa jest Policja i jak istotną rolę odgrywa w jego funkcjonowaniu. To zawód dla wyjątkowych ludzi, którzy w codziennym życiu wiele poświęcają, abyśmy my mieszkańcy czuli się bezpiecznie. W służbie policyjnej konieczne jest powołanie przejawiające się w potrzebie niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

policja_23.jpeg

Jedną z atrakcji, przygotowaną z okazji Święta Policji, był charytatywny piknik policyjny zorganizowany na dolnej stacji stoku narciarskiego. Organizatorem imprezy było Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Przemyski. Całość odbyła się w ramach obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej. Impreza została objęta honorowym patronatem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezydenta Miasta Przemyśla. Pokazy sprzętu służb mundurowych, symulator zderzeń drogowych, symulator lotów szybowcowych i szybowiec, miejska gra policyjna, grupa rekonstrukcyjna, pojazdy z różnych epok, gry, zabawy dla dzieci - cieszyły się wielkim zainteresowanie, Pojawiła się też grupa rekonstrukcyjna w historycznych umundurowaniach. Wolontariusze „Caritas” Archidiecezji Przemyskiej przez cały piknik zbierali datki na rzecz dzieci ofiar przestępstw. Strzałem w dziesiątkę okazał się bieg z przeszkodami zorganizowany przez Przemyski Klub Biegacza.

 

 

informacja za: www.podkarpacka.policja

publikacja i zdjęcia: Witold Wołczyk

zdjęcia: Maciej J. Szeremeta

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 05-08-2019 16:39
Modyfikował: Maciej Szeremeta | Data modyfikacji: 06-08-2019 07:39