20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Widzowie zachwyceni pokazem kultury japońskiej

Krasiczyński Zamek był 2 sierpnia jedną ze scen XIX Festiwalu Kultury Japońskiej, jak zwykle organizowanego przez Fundację Polsko - Japońską Yamato - Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu oraz Fundację PRO ARTE ET HISTORIA. Tegoroczna edycja miała szczególny wymiar, w tym roku obchodzimy stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

Z tej specjalnej okazji Festiwal zaprezentował swój program także w Zamku w Baranowie Sandomierskim oraz Krośnie, tak więc przez te dni Podkarpacie było prawdziwym centrum kultury japońskiej w Polsce. Głównymi "sprawczyniami" wydarzeń Festiwalu były jak zwykle Dyrektor Centrum Kultury japońskiej Iga Dżochowska oraz mieszkająca od lat w Przemyślu japońska pianistka Atsuko Ogawa, niestrudzone promotorki kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. To dzięki ich staraniom na dziedzińcu krasiczyńskiego Zamku pojawili się artyści z Japonii, którzy zaprezentowali widzom pokazy tańca, muzyki oraz elementów kultury dworskiej. Nie zabrakło także japońskiego teatru i niezwykle interesującego tańca z mieczem samuraja. Dzieci i dorośli widzowie z równym zaangażowaniem uczestniczyli w w warsztatach kulinarnych, origami, kaligrafii oraz zakładania kimona.

Japonia_19.jpeg

 

 

Dla podkreślenia wagi rocznicy stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią zabrzmiały także hymny - polski i japoński. Nie zabrakło także gratulacji i podziękowań ze strony samorządu przemyskiego obecnych na Festiwalu: Ewy Sawickiej Przewodniczącej Rady Miejskiej w Przemyślu, Bogusława Świeżego Zastępcy Prezydenta Miasta, radnych Rady Miejskiej w Przemyślu Grażyny Stojak, Tomasza Schabowskiego oraz Wojciecha Błachowicza, a także Posła na Sejm RP Marka Rząsy.

Japonia_41.jpeg

 

 

zdjęcia i publikacja: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 05-08-2019 13:03