17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Northamptonshire Wind Band & Brass Band wystąpili w ramach XIX Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu Salezjańskie Lato

Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato nawiązuje do tradycji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej i jest kontynuacją wielowiekowej działalności muzycznej kultywowanej w Przemyślu. Tegoroczna, dziewiętnasta już edycja składa się z ośmiu koncertów i trwa od 18 lipca do 3 sierpnia. Prezentacje muzyczne odbywają się w Bazylice Archikatedralnej, na Zamku Kazimierzowskim i w Kościele Salezjanów. Festiwal organizowany jest corocznie od 2001 roku i jako jedna z najważniejszych imprez muzycznych na Podkarpaciu zdążyła zaskarbić sobie wśród przemyskich melomanów szerokie grono wiernych słuchaczy. Długoletnia historia, różnorodność repertuaru i gatunków muzycznych prezentowanych podczas koncertów sprawia, że każda edycja Festiwalu jest wyjątkowo ciekawa. Międzynarodowy Przemyski Festiwal SALEZJAŃSKIE LATO jest imprezą prestiżową. Świadczy o tym choćby fakt, iż na portalwiedzy.onet.pl w zakładce „Ważniejsze festiwale muzyczne w Polsce po 1945” umieszczony jest obok tak znamienitych imprez jak m.in.: Festiwal Chopinowski (od 1946 r.), Festiwal Moniuszkowski (od 1962 r.), Jazz nad Odrą (od 1963 r.).

 

Salezjańskie Lato (1).jpeg

 

Trzeci festiwalowy koncert – tym razem orkiestr dętych z Wielkiej Brytanii – odbył się w czwartek 25 lipca na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego. Wszystkich przybyłych na to muzyczne wydarzenie (mieszkańców naszego miasta i turystów) przywitał dyrektor artystyczny Festiwalu Tomasz Ślusarczyk. W programie koncertu usłyszeliśmy utwory znanych, współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej i filmowej, m in.: David R. Holsinger, John Williams, Michael Markowski, Peter Graham. Występ muzyków z Wielkiej Brytanii był częścią tournee po Polsce, muzycy wystąpili w Mielcu, Krakowie, Dobczycach i Zakopanem.

 

Salezjańskie Lato (2).jpeg

 

Northamptonshire Wind Band pod dyrekcją Petera Smalleya oraz Brass Bans pod dyrekcją Bradleya Turnbulla to dwa oddzielne zespoły, złożone z muzyków grających na różnych instrumentach dętych i perkusyjnych. Członkami obydwu orkiestr są muzycy z całego Northamptonshire County. Jest to hrabstwo obejmujące tereny środkowej Anglii, w regionie East Midlans. Obydwa zespoły zaliczane są do najlepszych tego typu orkiestr nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale i w całej Europie. Każdy ich koncert jest niesamowitym wydarzeniem artystycznym.

 

Salezjańskie Lato (9).jpeg

 

Zespoły zdobyły liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach i konkursach orkiestr dętych. Koncertują w swoim hrabstwie, na Wyspach Brytyjskich i w Europie. Wszędzie spotykają się z entuzjastyczną reakcją słuchaczy. Trasy koncertowe zaprowadziły artystów do Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Czech, na Węgry i Słowację. Teraz przyjechali do Polski.

 

Salezjańskie Lato (17).jpeg

 

Organizatorzy Festiwalu: Parafia pw. św. Józefa – Salezjanie oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.
Współorganizator: Parafia Archikatedralna w Przemyślu.


Na wszystkie koncerty odbywające się w ramach Festiwalu – wstęp wolny.

 

 

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 05-08-2019 09:25