18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyślanie mocni w Mölkky

20 lipca 2019r w Przemyślu odbyły się oficjalne Mistrzostwa Podkarpacia w Mölkky będące eliminacjami do międzynarodowych Mistrzostw Polski. Blisko 50 osób rywalizowało o miano najlepszego na Podkarpaciu. Podczas Mistrzostw Podkarpacia, które odbyły się na obiektach sportowych "Juvenia" w Przemyślu, spora część medal została zdobyta przez reprezentacje z naszego miasta.

Czym jest Mölkky? To gra, której prostota czyni ją atrakcyjną dla osób w każdym wieku. Sukces jest w niej wypadkową umiejętności celnego rzucania, odpowiedniej taktyki i szczęścia. W swojej kolejce zawodnicy rzucają drewnianym zbijakiem tak, aby wywrócić nim, upatrzone wcześniej, ponumerowane kręgle. Celem jest uzbieranie dokładnie 50 punktów. W końcówce trzeba jednak uważać, gdyż przekroczenie tej liczby skutkuje cofnięciem do poziomu 25 punktów.n W Mölkky można grać niemal wszędzie. Wystarczy niewielki fragment otwartej przestrzeni – ogród, park, czy żwirowa nawierzchnia. Grać można indywidualnie lub w zespołach, wiek, płeć czy stopień sprawności fizycznej nie ma dużego znaczenia. Mölkky powstała zaledwie kilkanaście lat temu w oparciu o tradycyjną grę fińską. W krótkim czasie stała się ona światowym fenomenem. W wielu państwach rozgrywane są krajowe mistrzostwa, a w Finlandii corocznie także mistrzostwa świata. (informacje za http://www.molkky.com)

Molkky_1.jpeg

Do turnieju głównego Mistrzostwa Podkarpacia w Mölkky zgłosiło się aż 11 par, które rywalizowały systemem pucharowym. Rywalizacja była niezwykle zacięta - Gwiazdy Południa (Paulina Michnio, Tomasz Gilarski z Jarosławia) - pokazali że są faworytami i przeszli do finałowej rozgrywki bezapelacyjnie, a w finale wystąpili w gronie zdecydowanych faworytów w półfinale pokonując 2-1 Legię Warszawa. Natomiast drugi finalista przeszedł trudniejszą drogę. Orlik Oldboys Hensfort Przemyśl (Henryk Łaskarzewski, Janusz Bator) dotarł do półfinałów, gdzie spotkał się z FC "Pączki" (Bogumił Gazda, Andrzej Bogusz ).

Molkky_4.jpeg

Po dramatycznym spotkaniu kapitalnym rzutem w końcówce popisał się Janusz Bator i dzięki temu spotkali się w finale z parą z Jarosławia. Mecz był niezwykle zacięty, pierwszą partię wygrała para z Jarosławia, następną z Przemyśla i w decydującym rozdaniu zawodnicy z Jarosławia popełnili spory błąd, który kosztował ich zespół przegraną i stało się. Pierwszy oficjalny tytuł Mistrzów Podkarpacia w Mölkky parami trafia do pary Orlik Oldboys Hensfort Przemyśl, w której rzucali Henryk Łaskarzewski i Janusz Bator, na drugim miejscu uplasowała się drużyna Gwiazdy Południa z Jarosławia przed Legią Warszawa, którą reprezantowali Arkadiusz Szlisz z synem Maciusiem Sliszem na czwartej pozycji uplasowali się FC "Pączki" - Andrzej Bogusz i Bogumił Gazda . Kolejne miejsca zajęli: "Flip i Flap"- Anna Bobrowicz i Agnieszka Frydlewicz-Kłusek, "Margolki" - Małgorzata Wilowska , Julka Klisko, "Dom Dziecka" Paulina Bąk z wychowankami, CKZiU nr 1 w Przemyślu - Ernest Śliwiak, Olivier Prajzner, "Orlik Junior" Przemyś l- Czesław Rożak, Sebastian Bobrowicz, "Różowe Mamby" - Renata Łaskarzewska, Małgorzata Baniecka, "Nowalijki" Aneta Demko, Urszula Dobner.

Molkky_5.jpeg

Rozegrano również turniej indywidualny Kobiet, w którym bezapelacyjnie najlepsza okazała się Aneta Demko z KS. Mamuśki z Orlika przed Małgorzatą Wilowską KS Mamuśki z Orlika oraz Anną Bobrowicz KS Mamuśki z Orlika. Panowie natomiast w klasyfikacji indywidualnej następująco podzielili się miejscami na podium: trzecie miejsce przypadło dla Henryka Łaskarzewskiego UKS Orlik Hensfort P-śl, na drugiej pozycji stanął po fantastycznej grze Ernest Śliwiak CKZiu nr1, ale Mistrzem Podkarpacia został również reprezentant UKS Orlika Hensfot P-śl Sebastian Bobrowicz. W klasyfikacji drużynowej (nieoficjalnej) wygrała drużyna KS Mamuśki z Orlika Przemyśl, przed UKS Orlikiem Hensfort Przemyśl i Gwiazdami z Południa Jarosław.

Molkky_2.jpeg

Brawa dla zwycięzców i pokonanych, pokazaliśmy że w roku następnym Mistrzostwa Polski w Mölkky zawitają do Przemyśla. Organizatorami mistrzostw są Mölkky Polska, Fundacja Orły Sportu, UKS Orlik Przemyśl, KS Mamuśki z Orlika. Partnerem jest firma Hensfort, Cukiernia Szanter , CKZiU nr 1 w Przemyślu, SP nr 5 w Przemyślu.

tekst i zdjęcia: Henryk Łaskarzewski

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 22-07-2019 11:11
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 22-07-2019 11:12