23 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Łukasz Cywicki laureatem tegorocznej nagrody im. Mariana Strońskiego

Siedemdziesiąt sześć prac dwudziestu czterech artystów oceniało jury tegorocznego konkursu Dorocznej Nagrody Artystycznej imienia Mariana Strońskiego – Przemyśl 2019. Jurorzy: dr hab. prof. UR Grażyna Stojak – historyk i krytyk sztuki (przewodnicząca jury), Janusz Szpyt – artysta malarz oraz Grażyna Gawrońska-Kasse – konserwatorka i malarka, wnuczka Mariana Strońskiego – zdecydowali, iż nagroda  imienia jednego z największych artystów z Przemyśla w tym roku powędruje do rąk Łukasza Cywickiego. Laureat za zestaw pięciu grafik pt. „Postać Czasu” otrzymał 10.000 złotych.

 

BWA_05_07_2019_A_Czereba (8).jpeg

 

5 lipca br. w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu odbyła się uroczystość, podczas której – w imieniu patrona nagrody, Prezydenta Miasta Przemyśla – nagrodę zwycięzcy wręczył Wiceprezydent Miasta Bogusław Świeży. Stało się to oczywiście w obecności artystycznej elity Przemyśla. Następnie, wiceprezydent wspólnie z córką Mariana Strońskiego Małgorzatą Gawrońską, otworzył wystawę pokonkursową.

 

- Dziękuję Państwu, że przez swoje prace, przez swoje wybitne osobowości, sławicie Przemyśl na zewnątrz. To dla nas wielki honor, że tworzycie w tym mieście i że się z nim solidaryzujecie. Dziękuję również organizatorom i kapitule. Za to, że nieprzerwanie – a to już jedenasta edycja konkursu – podejmuje się tego jakże trudnego zadania i tak znakomicie je realizuje – powiedział Wiceprezydent Miasta Przemyśla Bogusław Świeży.

 

BWA_05_07_2019_A_Czereba (11).jpeg

 

Oprócz nagrody dla zwycięzcy, wręczono też wyróżnienia honorowe. W tym roku otrzymali je: Elżbieta Cieszyńska - za zestaw czterech prac pt. „K – 2, 3, 4, 8”, Mariusz Kościuk – za obraz pt. „Biegacz”, Karol Palczak – za obraz „ASKA” oraz Elżbieta Piórecka – za zestaw prac zatytułowanych „Portal” i „Portal II”.

 

BWA_05_07_2019_A_Czereba (18).jpeg

 

- Łukasz Cywicki jest dla mnie postacią wyjątkową. To postać, którą znam od wielu lat, od kiedy wróciłam do naszego miasta. Od tamtego czasu obserwuję jak jego sztuka urasta. Artysta – rocznik 1975 – jest bardzo doświadczonym malarzem. W roku 2000 uzyskał dyplom w zakresie grafiki i malarstwa. Osiem lat później zdobył tytuł doktorski, by w 2018 roku uzyskać habilitację na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – przedstawiła tegorocznego laureata przewodnicząca jury Grażyna Stojak.

 

- Prace Łukasza Cywickiego wyróżnia konsekwencja w badaniu zagadnienia czasu i przestrzeni. Malarz przedstawia w nich swoje własne wyobrażenia na temat czasu, przestrzeni i przemijania oraz rejestruje zmiany. Zmiany świata roślin i zwierząt, szerokorozumianego otoczenia, ale także ludzi. I to co dziś widzimy, to jest właśnie rejestr przemian, które są zanotowane w dziełach zwycięzcy (…)  – dodała dr hab. prof. UR Grażyna Stojak.

 

BWA_05_07_2019_A_Czereba (19).jpeg

 

Piątkową uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, wśród których – obok wyżej wymienionych - znaleźli się między innymi: Przewodnicząca Przemyskiej Rady Miejskiej Ewa Sawicka, Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Marek Mikrut, reprezentująca dyrektora Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek - Bogusława Urbańska, Helena Jacyno – przedstawicielka Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Anna Huk – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz artyści i przyjaciele przemyskiej galerii.

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 08-07-2019 08:09
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 08-07-2019 16:44