6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyślanie wyruszyli w 39. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę

4 lipca br. tuż po Mszy Świętej w przemyskiej Archikatedrze, swoją wędrówkę rozpoczęła 39. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Za 12 dni wierni z Przemyśla i okolic osiągną swój cel. Aby dotrzeć do Jasnogórskiej Pani, przemierzą blisko 400 kilometrów. Każdego dnia pokonają trasę o długości 33 kilometrów, by 15 lipca móc modlić się przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

fot_A_Czereba (1).jpeg

 

Do pątników z Przemyśla po drodze dołączą również pielgrzymi z innych miast. Hasło 39. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę brzmi „W mocy Bożego Ducha” i nawiązuje do hasła obecnego roku duszpasterskiego.

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

 

 

Pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z diecezji przemyskiej w 1978 r. Centrum organizacyjnym i miejscem jej wyjścia był Rzeszów. Toteż nazwano ją później Pielgrzymką Rzeszowską. W trzy lata później, w 1981 r. wyruszyła oddzielna pielgrzymka ze stolicy diecezji – Przemyśla, zwana od początku Przemyską. Wreszcie w 1984 r. uformowała się Pielgrzymka Stalowowolska. Do 1992 r. wszystkie te trzy pielgrzymki, mimo nazw nawiązujących do lokalnych ośrodków, miały charakter pielgrzymek ogólno­diecezjalnych. W 1992 r. – w związku z reorganizacją sieci diecezjalnej w Polsce – terytorium diecezji przemyskiej znacznie się zmniejszyło na rzecz nowo powstającej diecezji rzeszowskiej i zmieniającej swe granice diecezji sandomierskiej. Wskutek tego główny ośrodek każdej z wymienionych pielgrzymek znalazł się na terytorium innej diecezji, co automatycznie przesądziło o ich przynależności. Pielgrzymka Rzeszowska stanowi odtąd pielgrzymkę diecezji rzeszowskiej, a Stalowowolska – diecezji sandomierskiej. W archidiecezji przemyskiej pozostała jedynie Pielgrzymka zwana dotąd Przemyską. (Źródło: pielgrzymka.przemyska.pl)

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 04-07-2019 10:42
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 04-07-2019 10:45