Dąb-kapliczka Pustelnik ma szansę zdobyć tytuł Drzewa Roku 2019. Zachęcamy Państwa do głosowania!

Szanowni Państwo,

 

Z przyjemnością informujemy, że rosnący nieopodal Przemyśla (w miejscowości Bełwin), 700-letni dąb Pustelnik, zakwalifikował się do finału konkursu „Drzewo Roku 2019”.

 

drzewo_roku_logo.png

 

Ideą konkursu nie jest bynajmniej poszukiwanie drzew najstarszych, najpiękniejszych, najwyższych, najrzadszych, ani najgrubszych. Jak mówią organizatorzy konkursu:

-  Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.

 

Jednak uczestnictwo w konkursie stwarza również szansę na promocję walorów przyrodniczych, turystycznych, a także kulturowych swojego miejsca zamieszkania oraz regionu. Laureatem zostanie to drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów w rozpoczętym przed dniami głosowaniu internetowym.

 

 

Na dąb Pustelnik można (a nawet należy!) głosować na stronie www.drzeworoku.pl

Głosowanie trwa od 1 do 30 czerwca br.

Uwaga! Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail.

 

6.jpeg

 

 

Jak zagłosować na Dąb Pustelnik?

  • Wchodzisz na stronę www.drzeworoku.pl
  • Znajdujesz na niej naszego nominowanego - „Dąb-kapliczka Pustelnik”
  • Klikasz „Głosuj”, po czym w wyskakującym oknie dialogowym akceptujesz regulamin konkursu i naciskasz ► OK
  • Następnie  musisz podać adres e-mail, na który zostanie przesłana wiadomość z linkiem, który należy kliknąć, aby zatwierdzić oddany wcześniej głos
  • Po kliknięciu w ów link, pojawi się strona, na której wystarczy zaznaczyć „Nie jestem robotem” i kliknąć ► „Zatwierdź głos”.
  • Po akceptacji głosu, zostanie on natychmiast dodany do wyników głosowania na stronie konkursu

 

Więcej o szczegółach konkursu oraz jego regulamin, znajdziecie Państwo na stronie www.drzeworoku.pl

 

6_3.jpeg

 

To już 9. edycja konkursu, którego organizatorem jest polska organizacja ekologiczna Klub Gaja. Wydarzenie promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim - profesor Jan Miodek.

 

W tegorocznym konkursie Drzewo Roku udział bierze 16 drzew z całej Polski. O tym, które drzewo zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2019, zadecydują swoimi głosami internauci. Głosujemy przez cały czerwiec – oczywiście na… Dąb Pustelnik!

 

6_1.jpeg

 

Dąb Pustelnik w Bełwinie (gmina Przemyśl) jest dębem z gatunku szypułkowych, jego wiek to ok. 600-700 lat, mierzy 25 metrów wysokości, a jego obwód liczy 6 metrów.

 

Dąb ten wraz z innymi drzewami tworzył niegdyś gęste i mało dostępne lasy, zapewniając tym samym bezpieczeństwo okolicznej ludności w trakcie kolejnych najazdów na ziemię przemyską: tatarskich, tureckich, kozackich, szwedzkich czy nawet węgierskich. Wraz z budową przez Austriaków Twierdzy Przemyśl, dąb znalazł się na jej przedpolu i stał się mimowolnym świadkiem brutalności i bezwzględności wojny. Do dziś pozostaje zagadką dlaczego dąb przetrwał tak niesprzyjające zawirowania losu. Oszczędzili go nie tylko Austriacy, ale również Rosjanie w trakcie drugiego oblężenia Twierdzy Przemyśl. W latach 1944-1947 Pustelnik stał się niemym świadkiem brutalnych napadów na Bełwin sotni UPA. W latach 50 XX wieku w drzewie została wypalona sporej wielkości dziupla. Wydawałoby się, iż to wydarzenie przypieczętuje jego los. Jednak paradoksalnie wypalenie to uratowało jego życie, zabezpieczając go przed grzybami i wszelkimi chorobami. Od tej pory dąb stał się miejscem, w którym schronienie mogła znaleźć ludność pracująca na okolicznych polach. Z czasem stał się także miejscem kultu (kapliczką), swoistym sacrum, o czym świadczy obrazek umieszczony we wnętrzu dębu przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus. W latach 70 XX wieku, gdy pobliskie Chałupki Bełwińskie (przysiółek wsi Bełwin) opuścili ostatni mieszkańcy, dąb uległ zapomnieniu.

 

6_2.jpeg

publikacja: Agata Czereba

zdjęcia: www.drzeworoku.pl

Opublikował(a):  Data publikacji: 04-06-2019 11:38 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 04-06-2019 11:57

Na skróty