4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Autorytet świata fizyki profesor Lidia Morawska gościem Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna

Henryk Jaskuła, legendarny żeglarz z Przemyśla w poniedziałek, 11 lutego tego roku, został ogłoszony „Sportowcem Stulecia”. Ten zaszczytny tytuł przyznała mu kapituła konkursu-plebiscytu od lat organizowanego przez lokalny tygodnik Życie Podkarpackie. Niestety ze względu na podeszły wiek laureata, nie mógł on wówczas osobiście odebrać nagrody. I tak minęło kilka miesięcy…

 

W środę, 29 maja br., redakcję odwiedziła córka kapitana żeglugi wielkiej - Lidia Morawska. Pani Lidia od wielu lat mieszka w dalekiej Australii, ale raz w roku odwiedza swoje ukochane, rodzinne miasto. Córka słynnego żeglarza jest wielką postacią świata nauki. Profesorem na Wydziale Nauki i Inżynierii Queensland University of Technology w Brisbane, dyrektorem Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, a także współdyrektorem Centrum Nauki i Zarządzania Jakością Powietrza w Australii i Chinach. Jest także autorką przeszło ośmiuset artykułów w czasopismach, rozdziałów książek i recenzowanych artykułów konferencyjnych, ponadto udziela się czynnie w pracach wielu organizacji krajowych i międzynarodowych, jako doradca Światowej Organizacji Zdrowia.

 

fot. A. Czereba (2).jpeg

 

Córka kapitana Henryka Jaskuły, który zasłynął tym, że jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii na jachcie Dar Przemyśla, samotnie, bez zawijania do portów opłynął kulę ziemską, odebrała z rąk redaktora naczelnego Artura Wilguckiego nagrodę dla Taty. Świadkami uroczystego przekazania nagrody byli zaproszeni goście: w imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla –  szef jego Kancelarii Artur Komorowski, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM Janusz Łukasiewicz. Obecni byli również członkowie wspomnianej kapituły, dziennikarze sportowi Józef Zagulak i Mariusz Godos.

 

fot. A. Czereba (3).jpeg

 

Po uroczystości, Artur Komorowski zaprosił panią profesor do przemyskiego magistratu na spotkanie z Prezydentem Miasta. W piątek, 31 maja br., Wojciech Bakun osobiście pogratulował znakomitemu gościowi wyróżnienia jakie otrzymał Jej ojciec oraz wyraził uznanie dla zasług jakie pani Lidia Morawska wnosi do świata nauki.

 

Z wciąż nieoficjalnych informacji, jakie docierają do nadsańskiego grodu, profesor Lidia Morawska jest poważnym kandydatem do nominacji do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Niezwykle ciepła i skromna Przemyślanka, podobnie jak jej ojciec, są zaprzeczeniem tezy, iż pochodząc z niewielkiego miasta na Podkarpaciu, nie można osiągać wielkich rzeczy…   

 

fot. A. Czereba (5).jpeg

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 02-06-2019 09:41