19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Z wizytą w partnerskim mieście z sienkiewiczowskiej Trylogii [ZDJĘCIA]

Kamieniec Podolski – miasto na Ukrainie, należące do obwodu Chmielnickiego. W liczącym około 100 tysięcy mieszkańców, 15 procent stanowi ludność pochodzenia polskiego. Kamieniec został zbudowany na osadnictwie staroruskim na kamienistej wyspie, którą okala rzeka Smotrycz.  Miasto słynie z niepowtarzalnych, późnorokokowych, renesansowych i klasycystycznych budowli. Nie tylko pasjonaci wiedzą, iż chlubi się posiadaniem źródła wód mineralnych oraz imponującego – wręcz doskonałego - systemu fortyfikacji. 

 

Każdy, kto przybędzie do Kamieńca Podolskiego, powinien odwiedzić założone blisko 90 lat temu niezwykłej urody ogrody botaniczne, które w swoich zasobach mają przebogate zbiory dendrologiczne: ponad 300 gatunków drzew i krzewów, a także około tysiąca gatunków roślin z najodleglejszych zakątków świata.

 

Warto przypomnieć, że Kamieniec Podolski i toczące się w nim walki wojsk polskich pod wodzą Michała Jerzego Wołodyjowskiego z Turkami, to jedno z miejsc, które w swojej Trylogii (a dokładnie w jej trzeciej części pt. „Pan Wołodyjowski”) rozsławił Henryk Sienkiewicz.

 

21.jpeg

 

22 lata temu, 10 grudnia 1997 roku na podstawie oficjalnej umowy o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty, sportu, samorządności i rozwoju gospodarczego, Kamieniec Podolski został partnerskim miastem Przemyśla.

 

W ubiegły weekend (17, 18 i 19 maja br.) to malownicze miasto obchodziło swoje święto. Tegorocznym Dniom Miasta Kamieniec Podolski, przyświecało hasło: „Przyjedźcie! To jest Kamieniec – 2019”. W trzydniowych uroczystościach, obok delegacji z innych polskich miast, m.in. Częstochowy i Tarnowa Podgórnego, wzięła udział również delegacja z nadsańskiego grodu. Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Świeży i Radny Rady Miejskiej Wojciech Błachowicz mieli okazję nie tylko podziwiać uroki Kamieńca Podolskiego, ale także wzięli udział w oficjalnych uroczystościach, podczas których spotkali się z merem Mychajło Simaszewyczem. Nasi samorządowcy spotkali się z niezwykle ciepłym i serdecznym przyjęciem władz partnerskiego miasta. Bogusław Świeży w imieniu swoim oraz Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna zaprosił Mychajło Simaszewycza do Przemyśla, gdzie będą mogli porozmawiać o szczegółach dotyczących nowych dziedzin współpracy, a także wypracowania na nią kolejnych pomysłów.

 

 

 

 

Niezwykle bogaty program Dni Miasta Kamieńca Podolskiego ze względu na fatalną pogodę, niestety nie mógł być zrealizowany w całości. Ulewne deszcze zupełnie pokrzyżowały plany organizatorom wydarzenia. Brak wielu ciekawych punktów programu, wynagrodziły uczestnikom imprezy odbywające się na Polskim Rynku: „Otwarcie festiwalowej historycznej rekonstrukcji pn. Triumfalna arka w ramach 235. rocznicy ukraińskiej aeronautyki oraz urzekające i niezwykle widowiskowe muzyczno-świetlne show pt. „Świetlna kula” na Rynku Ormiańskim.

 

42.jpeg

 

Mimo radosnej, świątecznej atmosfery nie zapomniano o uczczeniu pamięci Bohaterów ATO, przy których pomniku kwiaty złożyli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla oraz przedstawiciele innych miast partnerskich Kamieńca Podolskiego.

 

Wizyta w tej części Ukrainy, była również pretekstem do odwiedzenia przez przemyślan, równie malowniczego Chocimia. Oddalone o niewiele ponad 27 kilometrów od Kamieńca Podolskiego miasto, w Polsce kojarzone jest głównie z dwoma wielkimi bitwami wojsk Rzeczypospolitej z Turkami (w 1621 r. i 1673 r.). Wiele lat wcześniej, w roku 1572 pod Chocimiem bronili się przed Turkami Marcin Dobrosołowski herbu Poraj - dworzanin konny Zygmunta II Augusta oraz Mikołaj Mielecki herbu Gryf.

 

 

 

 

 

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: Bogusław Świeży, Stanisław Godzień

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 22-05-2019 08:39
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 22-05-2019 11:13