22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

PKP Intercity zaprasza na Dni Otwarte Funduszy Europejskich!

Do ogólnopolskiej akcji promującej projekty zrealizowane dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej dołączyło PKP Intercity. Już 10 maja na stacji Przemyśl Główny narodowy przewoźnik kolejowy zaprezentuje tabor pasażerski i techniczny, który udało się zmodernizować lub zakupić przy pomocy unijnych środków. Z nowoczesnych pojazdów mogą skorzystać m.in. mieszkańcy i kolejarze z województwa podkarpackiego.

pkp intercity logo.png

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to akcja mająca na celu prezentację projektów zrealizowanych dzięki unijnemu dofinansowaniu. W ramach wydarzenia wszyscy zainteresowani, będą mogli zobaczyć, dotknąć i poznać projekty polskich beneficjentów.
W tym roku otworzą oni swoje drzwi już po raz szósty. Warto też dodać, że tegoroczna akcja będzie miała szczególny, jubileuszowy charakter ze względu na 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Do szerokiego grona uczestników Dni Otwartych Funduszy Europejskich dołączyło także PKP Intercity. Przez ostatnie lata spółka realizowała szereg kolejowych inwestycji ze wsparciem środków unijnych. Już 10 maja wszyscy odwiedzający przemyski dworzec kolejowy
w godzinach od 10:00 do 18:00 będą mogli zobaczyć i poznać tajniki nowoczesnego taboru użytkowanego przez przewoźnika m.in. na terenie Podkarpacia. Do dyspozycji odwiedzających będą:

  • Wagon zmodernizowany w ramach projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A”
    Wagon przedziałowy 2. Klasy typu 174A został zmodernizowany przez H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w ramach kontraktu na modernizację 90 wagonów, dofinansowanego w ramach projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów  i lokomotyw dla PKP Intercity S.A” ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Pojazd wyposażony jest w klimatyzację, gniazdka elektryczne, WiFi, oznaczenia alfabetem Braille’a oraz wygodne i ergonomiczne fotele. Może osiągać prędkość 160 km/h. W barwach PKP Intercity jeździ już 44 wagony tego typu.
  • Wagony zmodernizowane w ramach projektu „Odnowa taboru PKP Intercity S.A. dla relacji Przemyśl – Szczecin” 

Grupa sześciu wagonów zmodernizowanych w ramach dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013 projektu „Odnowa taboru PKP Intercity S.A. dla relacji Przemyśl – Szczecin” obejmującego modernizację 218 wagonów do obsługi jednej z najdłuższych tras kolejowych w Polsce. Odwiedzający przemyski dworzec zobaczą zmodernizowane przez PESA Bydgoszcz pojazdy przedziałowe 140A-z i 170A/171A, przystosowane do przewozu rowerów wagony bezprzedziałowe 111Arow, wagon gastronomiczny typu 113Aa oraz unowocześniony przez H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych wagon przedziałowy 141A. Wygodne fotele, klimatyzacja, gniazdka elektryczne oraz prędkość maksymalna 160 km/h, umożliwiają komfortową i przyjemną podróż na trasie Przemyśl – Szczecin.

  • Pojazd szynowo-drogowy Crab

Pojazd przeznaczony do wykonywania prac manewrowych w zakładach obsługi taboru w Gdyni, Krakowie oraz Przemyślu. Zakup sześciu maszyn wyprodukowanych przez firmę Wichary Technologies był współfinansowany ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. Crab wyposażony jest w dwa oddzielne układy jezdne umożliwiające poruszanie się zarówno po drodze, jak i po szynach. Ponadto jego niewielkie rozmiary oraz mały promień skrętu umożliwiają swobodne manewrowanie pojazdem, szczególnie w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Zastosowany w pojeździe napęd elektryczny całkowicie redukuje emisję spalin, a także zapewnia niski poziom hałasu.

dni_otwarte_PKP_plakat.jpeg

Odwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć z bliska tabor PKP Intercity, poruszający się na co dzień po podkarpackich torach. Obecni na miejscu przedstawiciele przewoźnika podzielą się informacjami nt. atrakcyjnych połączeń realizowanych przez największego polskiego przewoźnika dalekobieżnego z miast i miejscowości regionu. Szczególnie ciekawie przedstawia się oferta połączeń międzynarodowych.

Dla podróżujących za naszą wschodnią granicę PKP Intercity przygotowało we współpracy z Kolejami Ukraińskimi (Ukrzaliznycia) 5 par pociągów z Przemyśla: 3 pary pociągów do Kijowa (w tym dwa połączenia realizowane nowoczesnymi składami Hyundai Rotem) oraz po jednej parze połączeń do Odessy i Lwowa oraz jedną parę pociągów z Rzeszowa do Kijowa. Nowością jest grupa wagonów do miasta Dniepr, prowadzona przez skład w relacji Przemyśl – Odessa, z których pasażerowie mogą skorzystać od 19 kwietnia. Ceny na połączenia rozpoczynają się już od 6,90 euro.

Nowością w siatce połączeń międzynarodowych oferowanych przez PKP Intercity z województwa podkarpackiego jest pociąg Przemyśl – Berlin. Od grudnia 2018 połączenie województwa podkarpackiego ze stolicą Niemiec zapewnia grupa wagonów prowadzona przez pociąg IC Przemyślanin, która jest przyłączana w Raciborzu do składu IC Nightjet. Podróż do Berlina rozpoczyna się z przemyskiego dworca o 18:36 i trwa całą noc. Przyjazd na dworzec Ostbanhof zaplanowany jest na 9:36 następnego dnia. Ceny biletów rozpoczynają się już od 19,90 euro.

Agnieszka Serbeńska

Rzecznik prasowy PKP Intercity S.A.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który łączy centra dużych miast oraz popularne ośrodki turystyczne w kraju, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie. Każdego dnia uruchamia ponad 380 pociągów oraz realizuje największy w historii Spółki program inwestycyjny w tabor i zaplecza techniczne. W ramach strategii taborowej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” Spółka wyda ok 7 mld zł na wyższy komfort pasażerów. Kupi i zmodernizuje wagony, lokomotywy, składy zespolone oraz przebuduje stacje postojowe. Po zakończeniu programu pociągi PKP Intercity będą zestawione w blisko 80 proc. z nowego lub zmodernizowanego taboru.

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 06-05-2019 11:12
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 06-05-2019 15:06