Wiwat Maj, Trzeci Maj!

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pomimo niesprzyjającej pogody, zgromadziły przy kamieniu na Wzgórzu Zamkowym, upamiętniającym to historyczne wydarzenie, liczne grono przemyślan. 
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, Salezjańskiej Orkiestry Dętej Augustino i Chóru Magnificat. Po przemarszu na Wzgórze Zamkowe zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy, odczytany został apel poległych. Zanim w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, delegacje złożyły kwiaty przy obelisku upamiętniającym twórców Konstytucji 3 maja. Wśród gości, którzy zaszczycili uroczystości swoją obecnością znaleźli się posłowie na Sejm RP: Andrzej Matusiewicz, Marek Rząsa, Mieczysław Kasprzak. Samorządowe władze województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch, obecny był również starosta przemyski Jan Pączek, radni Rady Miejskiej w Przemyślu, przedstawiciele przemyskich służb mundurowych. 
Okolicznościowe wystąpienia, w których zwrócono uwagę na doniosłość majowej konstytucji i jej znaczenie dzisiaj, wygłoszone zostały podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej. Prezydent Miasta Wojciech Bakun wspominając historyczne znaczenie ustawy zasadniczej sprzed 228 lat, wyraził przekonanie, że także dzisiaj przyszedł czas na otwartą dyskusję na temat nowej polskiej konstytucji: - Ale do tego czasu kiedy zostanie znowelizowana lub zmieniona konstytucja, proszę abyśmy wszyscy przestrzegali i szanowali zasady zawarte w tej którą mamy. Można nie zgadzać się z niektórymi zapisami w niej zawartymi, ale jest to nadrzędny akt prawny w naszym systemie prawnym i nie ma możliwości omijania konstytucji - trzeba jej przestrzegać.
Jak zwykle uroczysta sesja była okazją do wręczenia ważnych wyróżnień i nagród. W tym roku Doroczną Nagrodę Miasta Przemyśla otrzymało Towarzystwo Dramatyczne Fredreum, najstarszy w Europie teatr amatorski, który w tym roku obchodzi 150-lecie powstania. Wyróżnienie z rąk Prezydenta Miasta odebrała Pani Krystyna Maresch - Knapek, Prezes Towarzystwa - Dziękuję za to wyróżnienie, dodaje nam ono skrzydeł. I bardzo proszę tych młodych ludzi, których mamy bardzo dużo we Fredreum, żeby podtrzymywali te tradycje, aby trwały jeszcze przynajmniej kolejne 150 lat.
Swoje nagrody podczas sesji wręczyła także jarosławska Wojskowa Komenda Uzupełnień, a wkrótce potem zgromadzeni w sali spotkali się także z uczestnikami Maratonu Pływackiego z okazji Dnia Flagi, rozgrywanego na przemyskiej pływalni.

 


tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 03-05-2019 19:02 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 04-05-2019 15:56

Na skróty