16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Niech żyje biało-czerwona! [fotogaleria]

15 lat temu Sejm RP ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w tym roku obchodzimy także 100-lecie uchwalenia przez Sejm Ustawodawczy niepodległej Polski ustawy o godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja na przemyskim Rynku odbyły się uroczystości związane z Dniem Flagi, na które mieszkańców zaprosili Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowódca Garnizonu Przemyśl.

Uroczystą oprawę temu wyjątkowemu świętu zapewniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz Salezjańska Orkiestra Dęta Augustino. Spotkanie na przemyskim Rynku rozpoczęło wciągnięcie przy dźwiękach hymnu narodowego polskiej flagi na maszt. Zespół Pieśni i Tańca "Przemyśl" zaprezentował się zgromadzonym polskimi tańcami: polonezem, krakowiakiem i krakowiakiem w wykonaniu najmłodszych tancerzy. Program artystyczny uzupełnił występ dzieci z Przedszkola Sióstr Felicjanek występujących w narodowych barwach

- Pod biało – czerwonymi barwami przeżywaliśmy najważniejsze wydarzenia w historii naszego narodu, o możliwość cieszenia się z wolności pod polską flagą walczyli nasi przodkowie. Cieszę się więc, że na przemyskich domach i ulicach te najważniejsze dla nas barwy widać dzisiaj tak licznie. To piękny widok, który dowodzi, że nasze przywiązanie do polskości i Ojczyzny staje się ważnym elementem naszego codziennego życia - powiedział Prezydent Wojciech Bakun przypominając znaczenie narodowych barw i symboli dla naszej tożsamości narodowej.

Pięknym akcentem uroczystości Dnia Flagi była towarzysząca im pięćdziesięciometrowa biało-czerwona flaga trzymana przez przemyskich harcerzy, która po złożeniu trafiła w ręce Prezydenta Miasta. Ostatnimi akcentami wydarzenia był start tradycyjnego już rajdu rowerowego z biało-czerwoną, który ruszył na trasę do granicy państwa w Malhowicach.

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 02-05-2019 15:40
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 04-05-2019 11:15