16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Goście z Hiszpanii i Irlandii Północnej w SP nr 11 w Przemyślu

Od lutego do kwietnia Szkoła Podstawowa nr 11 im. Henryka Jordana w Przemyślu gościła 3 grupy nauczycieli z Hiszpanii i Irlandii Północnej w ramach programu Erasmus + Akcja KA1. Goście odbywali w szkole tzw. jobshadowing, przyglądali się pracy nauczycieli, poznawali nowe metody i techniki nauczania, polski system oświaty, dyskutowali o sukcesach i problemach. Dla pań Isabeli MaríiGento Lozano i MariloLópezMontes z Tomelloso z rejonu La Manchy oraz pań Laury Pastor i Any Liso z Piego w Murcji było to pierwsze tego typu doświadczenie. Oprócz uczestnictwa w codziennych zajęciach szkoły,  goście wzięli udział w Dniu Otwartym przygotowując specjalne hiszpańskie stoisko i w szkolnej edycji zabawy w Mam Talent. Pobyt gości był cennym doświadczeniem dla uczniów. Dzieci otrzymały listy od hiszpańskich koleżanek i kolegów, oglądały specjalnie przygotowaną dla nich prezentację o Hiszpanii, zadawały pytanie, uczyły się języka hiszpańskiego i tańca z kraju Basków. W zamian uczniowie klasy drugiej nauczyli gości tańczyć poloneza. Szkoła na co dzień korzysta z bliskości różnych instytucji kultury dlatego panie zostały zabrane na warsztaty w muzeum, w pracowni ceramiki Zapiecek i w Galerii Sztuki Współczesnej. Wieczorem uczestniczyły w prowadzonych przez panią dyrektor Beatę Kosicką- Siwak zajęciach fitness.

 

 

Inny niż zwykle charakter miała wizyta nauczycieli z St.Joseph`s Primary School w Crumlin w Irlandii Północnej i Escola dr Ferrer w Artes w Hiszpanii, region Katalonia ponieważ zbiegła się ze ogólnopolskim strajkiem w oświacie. Nauczyciele zostali oprowadzeni po szkole, rozmawiali z nauczycielami i pokazali ciekawe prezentacje. Grupa przebywających w szkole uczniów miała okazję spotkać się z gośćmi i wziąć udział w mini przedstawieniu " Legenda o świętym Jerzym" przygotowanym przez panią Elżbietę Piejko i naszego gościa panią Paquitę Pascal.

 

 

Pan Barry Traynor, dyrektor szkoły w Crumlini panie Marie Cunningham oraz ClaireMcDonnell zostali zaproszeni przez panią dyrektor przedszkola nr 9 gdzie obserwowali zajęcia dydaktyczne i oglądali przedstawienie Teatrzyku Bazyl Art " Wiosenne porządki, a następnie odwiedzili Szkołę Podstawową z Oddziałami Gimnazjalnymi  Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu. Wieczorem uczestniczyli w warsztatach rękodzieła artystycznego prowadzonych przez panią Małgorzatę Banicką i panią Edytę Bolanowską.

 

 

Wszystkim uczestnikom spotkań bardzo podobało się nasze miasto i smakowała polska kuchnia. Oprócz pokazania zabytków i historii Przemyśla, nauczyciele jedenastki zabrali swoich gości na wycieczkę w okolice Pogórza Przemyskiego i  do Arłamowa. Program Erasmus + KA 1 Mobilności Szkolnej Kadry Pedagogicznej jest realizowany również w przemyskiej szkole. W ramach  projektu „Aktywna Jedenastka w Europie” grupa 14 nauczycieli i pracowników szkoły uczestniczyła w podobnych spotkaniach w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i w Słowenii.

 

 

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 30-04-2019 12:13
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 06-05-2019 07:51