24 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Skazany na niepamięć” - nowy, poruszający dokument Agnieszki Niemiec

9 maja o godzinie 17.30 w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Skazany na niepamięć” ukazującego tragiczną historię krakowskiego opozycjonisty Jacka Żaby. Autorką scenariusza i reżyserem filmu jest przemyślanka - Agnieszka Niemiec.

 

Logo Muzeum.png

 

Jacek Żaba był działaczem NSZZ "Solidarność" w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Krakowie. W nocy z 12 na 13 grudnia 1985 r. w zajezdni MPK w Krakowie-Czyżynach przeprowadził razem z Kazimierzem Krauze akcję w celu przypomnienia o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wspólnie poprzecinali paski klinowe w 30 autobusach. Aresztowany po czterech miesiącach, został skazany na półtora roku więzienia. Miał wówczas 22 lata.

 

Umieszczono go w celi z recydywistami, którzy poddali go regularnym szykanom. Doprowadzony do załamania nerwowego, został zwolniony na przerwę w odbywaniu kary ze względu na stan zdrowia. W 1989 r., już w trakcie negocjacji na temat przebiegu "Okrągłego Stołu", otrzymał nakaz powrotu do więzienia. Wybrał śmierć. 4 lutego 1989 r. wyskoczył z okna mieszkania i zmarł następnego dnia w szpitalu nie odzyskawszy przytomności.

 

skazany.jpeg

 

To już kolejna produkcja Agnieszki Niemiec. W październiku ubiegłego roku mieliśmy okazję uczestniczyć w przedpremierowym pokazie dokumentu pt. „Orlęta bronią przemyskiego gniazda”, który autorka przygotowała w ramach konkursu „Niepodległa”.

 

 

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 26-04-2019 15:18
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 26-04-2019 15:24