13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Radni rozmawiali o przyszłości Przemyśla z przedstawicielami władz centralnych i województwa

Z inicjatywy radnych Rady Miejskiej w Przemyślu w poniedziałek 15 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli marszałka Sejmu RP, wojewody podkarpackiego oraz marszałka województwa. Było to pierwsze spotkanie w takim gronie poświęcone przyszłości Przemyśla i projektów realizowanych w naszym mieście.

Marszałka Sejmu RP reprezentowali podczas rozmów Katarzyna Rokitowska Dyrektor Biura Marszałka Sejmu oraz radny Maciej Kamiński, w imieniu marszałka województwa podkarpackiego występował wicemarszałek Piotr Pilch, władze wojewódzkie reprezentowała wicewojewoda Lucyna Podhalicz. Obok radnych Rady Miejskiej, którzy w tym samym dniu uczestniczyli w sesji, w rozmowach uczestniczyli posłowie na Sejm RP Marek Rząsa i Andrzej Matusiewicz oraz oczywiście prezydent miasta Wojciech Bakun i zastępca prezydenta Bogusław Świeży.

Blisko dwugodzinna rozmowa poświęcona była konkretnym zrealizowanym niedawno, będącym w trakcie realizacji lub planowanym, a wymagającym wsparcia projektom ważnym dla rozwoju Przemyśla i Ziemi Przemyskiej.

Marszałek Piotr Pilch przypomniał o ostatnich inwestycjach i innych projektach,  wymieniając m.in. dofinansowanie projektu „Ekologiczny Przemyśl”, dofinansowanie przebudowy targowiska „Zielony Rynek” utworzenie wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego i zakup karetek pogotowia, ustanowienie dwóch Pomników Historii, współfinansowanie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przekazanie środków na rewitalizację przemyskich zabytków, czy przywrócenie rejony energetycznego w Przemyślu. Wspomniał także o innych inwestycjach – modernizacji drogi dojazdowej do granicy w Medyce oraz planowanego przejścia granicznego w Malhowicach. Wymieniając inwestycje rządowe przypomniał prace w przemyskiej jednostce wojskowej, projekty realizowane na terenie siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, a także budowę nowej strzelnicy na terenie siedziby Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

spotkanie_radni_1.jpeg

Spora część dyskusji poświęcona była projektowi budowy sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, którego pomimo wielu lat starań o wsparcie finansowej nie udało się zrealizować. O możliwościach budowy i perspektywie czasowej mówił m.in. Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz Sprawę budowy nowego przejścia granicznego z Ukrainą w Malhowicach – Niżankowicach, a szczególnie oddalającego się w czasie rozpoczęcia budowy poruszył Poseł na Sejm Marek Rząsa. Prosił także o wyjaśnienie decyzji o niższym niż wnioskowane dofinansowaniu Festiwalu Rowerowego Bike Town.

Wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz zapewniła, że budowa przejścia granicznego w Malhowicach rozpocznie się jeszcze w tym roku, jednak realizacja inwestycji będzie rozłożona na kilka lat.

Jednym z tematów, które poruszył prezydent miasta Wojciech Bakun był rozpatrywany przez władze państwowe pomysł deglomeracji, czyli przenoszenia instytucji centralnych do mniejszych ośrodków miejskich, co ma służyć wzmocnieniu ich rozwoju.

spotkanie_radni_2.jpeg

Radni zwracali uwagę na wiele kwestii, m.in. remontu zabytków Przemyśla, wzmocnienia jego pozycji i rozwoju poprzez specjalnie skierowane na ten cel programy, uwolnienia terenów możliwych do wykorzystania dla rozwoju miasta, a blokowanych przez linie przesyłowe PGE.

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 18-04-2019 15:41