12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Nie tylko baby, mazurki i pisanki… Zakończył się 2. Przemyski Jarmark Wielkanocny

Przez trzy dni (12, 13 i 14 kwietnia) serce naszego miasta wypełniały stoły, które dosłownie uginały się pod ciężarem świątecznych smakołyków, stroików, pisanek, chlebów, miodów i wędlin. Obowiązkowym elementem weekendowej imprezy, czyli 2. Przemyskiego Jarmarku Wielkanocnego były stoiska z rękodziełem - unikatowymi cudeńkami o bezcennej wartości artystycznej. A to wszystko zostało otulone radosną i ciepłą atmosferą zbliżających się wielkimi krokami Świąt Wielkiej Nocy…

 

fot_G_Karnas_23122.jpeg

 

Tegoroczne wydarzenie stanowiło znakomitą okazję do udanych zakupów. Jednak tym razem w jarmarcznych namiotach, miejscowi rzemieślnicy oraz twórcy ludowi nie tylko prezentowali niezmierzone bogactwo polskiej tradycji, ale także prowadzili warsztaty, podczas których każdy chętny mógł zgłębić tajniki sztuki wyrabiania wiosenno-wielkanocnych ozdóbek.

 

fot_G_Karnas_23226.jpeg

 

Zajęcia: florystyczne, garncarskie, zabawkarskie, plecenia koszyków, tworzenia bibułowych kwiatów, palm wielkanocnych oraz tradycyjnych pisanek, to tylko ułamek z całego wachlarza jarmarkowych atrakcji. Prawdziwym hitem okazała się gra miejska „Wiosenne Przebudzenie Niedźwiadka”, w której udział wzięło ponad 300 przemyślan. Nie mniejszym powodzeniem cieszyła się IGA, czyli pierwsza internetowa gra miejska, która doskonale połączyła zamiłowanie do zabaw z wykorzystaniem smartfonów z eksplorowaniem miasta i jego okolic.  

 

IGA_5.jpeg

 

2. edycja Przemyskiego Jarmarku Wielkanocnego obfitowała w artystyczne doznania. W Niedzielę Palmową aż dwukrotnie (o godzinie 12.45 oraz o 16.00) aktorzy z Zespołu Obrzędowego „Tkacze” zabierali nas w świat nieznanych zwyczajów wielkanocnych i obrzędów ludowych. Podczas organizacji wydarzenia nie zapomniano również o najbardziej potrzebujących mieszkańcach nadsańskiego grodu. Podobnie jak w ubiegłym roku i tym razem Prezydent Miasta Przemyśla zaprosił wszystkie osoby samotne i bezdomne na świąteczny żurek. Wydano blisko 350 litrów gorącej i pożywnej zupy, którą specjalnie na tę okazję przygotowała kuchnia Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu.

Dzień wcześniej - w sobotę, 13 kwietnia członkowie Stowarzyszenia "Zmieniamy Przemyśl" serwowali mieszkańcom miasta przepyszny barszcz biały. Znikał on z kotłów w oka mgnieniu, bowiem oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych, miał w sobie coś jeszcze... Ogromne pokłady dobra. Cały dochód ze sprzedaży barszczu został przeznaczony na leczenie dziewięciomiesięcznej Zosi Bieni, oczekującej na rodzinny przeszczep wątroby.

 

fot_G_Karnas_23136.jpeg

 

Organizatorzy dziękują wszystkim partnerom, sponsorom oraz wystawcom, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagali w tworzeniu niepowtarzalnej świątecznej atmosfery na przemyskim Rynku.

 

 

 

 

Wszystkim mieszkańcom naszego dziękujemy za udział w Jarmarku i zapraszamy za rok.

A korzystając z okazji, już dziś składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych!   

 

 

fot_G_Karnas_23181.jpeg

 

 

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: Witold Wołczyk i Grzegorz Karnas

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 15-04-2019 13:18
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 15-04-2019 16:28