10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Austriaccy goście w Twierdzy Przemyśl

9 kwietnia br. Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun gościł byłego Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Grazu, Kuratora Czarnego Austriackiego Krzyża, byłego dyrektora Biura Premiera Rządu Landu Styria - dra Gerolda Ortnera, któremu towarzyszyła małżonka - Steffanie Ortner oraz będącego w Przemyślu po raz pierwszy Helfrieda Grandla.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 


Dr Gerold Ortner jest aktywnym działaczem styryjskiego Oddziału Czarnego Austriackiego Krzyża w  Grazu, który sprawuje opiekę nad cmentarzami wojennymi z okresu I wojny na całym świecie. Jest on także opiekunem grobów żołnierzy polskich, którzy polegli w Austrii. Jego dziadek brał czynny udział w walkach o Twierdzę Przemyśl. Może właśnie dlatego G. Ortner szczególnie upodobał sobie nasze miasto. Jak sam często podkreśla - Przemyś podczas I wojny światowej odegrał rolę szczególną

 

Dzięki jego staraniom został odnowiony Zabytkowy Zespół Cmentarzy Wojennych z okresu I wojny światowej (1914 – 1915) mieszczący się przy ul. Przemysława w Przemyślu. To właśnie tam spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej w Przemyślu, ale także ci, których ekshumowano z innych miejsc z terenu Twierdzy.

 

fot. Agata Czereba (2).jpeg

 

I właśnie dziś (9 bm.) po raz kolejny miał okazję zobaczyć efekty swoich wysiłków. Wspólnie z gospodarzem miasta oraz austriackimi przyjaciółmi odwiedzili cmentarz austro-węgierski przy ul. Przemysława, a także kwatery żołnierzy austro-węgierskich na cmentarzu zasańskim, gdzie złożyli kwiaty i wspólnie modlili się za poległych i pokój na świecie:

 

fot. Agata Czereba (7).jpeg

 

Szczególnie w dwudziestym stuleciu Polskę dotknął trudny los z powodu niemieckich i rosyjskich wojsk okupacyjnych. Dzisiaj Polska jest suwerennym państwem. Módlmy się za ten kraj i jego pracowitą ludność.

Polska przez długi czas była za żelazną kurtyną. W momencie wstąpienia do Unii Europejskiej definitywnie wróciła do Europy. Módlmy się, żeby ludność Europy miała pokojową przyszłość.

Na całym świecie nadal panują wojny i terror. Ofiarami jest wielu niewinnych – szczególnie kobiety i dzieci. Módlmy się za pokój we wszystkich częściach świata.

Polityczne konflikty często rozkopują stare rany. Niech Bóg da wszystkim przekonanie, że problemy możemy rozwiązywać tylko wspólnie – poprzez tolerancję, chrześcijańską miłość do bliźniego i miłosierdzie.

Podczas pierwszej wojny światowej dochodziło na tym terenie do krwawych walk. Poległo wielu żołnierzy niemieckiej, rosyjskiej i austro-węgierskiej armii, którzy zostali tu pochowani. Niech Bóg da wszystkim poległym wieczny spoczynek...

 

fot. Agata Czereba (8).jpeg

 

Po odwiedzeniu nekropolii, Wojciech Bakun zabrał swoich gości na Zniesienie, z którego zaprezentował zapierającą dech w piersiach panoramę Przemyśla. Stamtąd Prezydent wrócił do swoich licznych obowiązków, natomiast austriaccy goście wyruszyli na zwiedzanie Królewskiego Miasta oraz otaczających go Fortów z towarzyszącym im przewodnikiem.  

 

 

 

fot. Agata Czereba (14).jpeg

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 09-04-2019 14:31
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 09-04-2019 15:22