20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa podkarpackiego!

2 dni sportowej rywalizacji, prawie 100 drużyn chłopców i dziewczynek, 911 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa podkarpackiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z UKS-u Orlik Przemyśl (kategoria do lat 8), Piłkarskich Nadziei Mielec (U-10) i SMS-u Iglopool Dębica (U-12), a także dziewczynki z Beniaminka Krosno, które zwyciężyły we wszystkich trzech kategoriach wiekowych. Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.

 

Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Podkarpackiem był Tarnobrzeg, a dokładniej obiekty tamtejszego MOSiR-u przy ul. Zwierzynieckiej. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 25 powiatów.

 

FW_podkarpackie_2019_2.jpeg

 

Święto futbolu w Tarnobrzegu

Niegdyś województwo podkarpackie było naszpikowane ekstraklasowymi klubami. Stal Stalowa Wola, Iglopool Dębica czy dwukrotny mistrz kraju – Stal Mielec – to kluby właśnie z tego regionu Polski. 4 i 5 kwietnia na boiska treningowe Siarki Tarnobrzeg, która nieco ponad 20 lat temu również grała w Ekstraklasie, wybiegli młodzi adepci piłki nożnej, uczestniczący w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Pierwszego dnia rywalizowali chłopcy i dziewczynki z kategorii wiekowych U-8 i U-10. Dzień później widowiskowe mecze rozegrały zespoły do lat 12.

Mali sportowcy, ale profesjonalizm wielki. Piłkarze Football Academy Lubaczów (U-8) na zawody przyjechali dzień wcześniej. – Mamy ponad 200 kilometrów w jedną stronę. Rok temu wyjechaliśmy przed 7, a wróciliśmy po północy. Chłopaki byli bardzo przemęczeni. Teraz dzięki niesamowitej współpracy z rodzicami, udało się zorganizować minizgrupowanie w Sandomierzu – powiedział trener Bartosz Grudawski. – Żeby przyjechać do Tarnobrzegu, trzeba było wziąć wolne w pracy, ale czego nie robi się dla dzieci – zgodnie dodawali rodzice młodych piłkarzy. Na ich plecach widniał napis „Najlepsi kibice to rodzice”. Za swój doping otrzymali „Zieloną Kartkę Fair Play”.

Dla szkoleniowca FA Lubaczów 4 kwietnia był niezwykłym dniem. Właśnie wtedy obchodził swoje 29. urodziny. – Rok temu wypadały dzień przed Finałami Wojewódzkimi, teraz w trakcie. Lepszego miejsca do świętowania nie mogłem sobie wymarzyć – uśmiechał się Grudawski.

Łukasz Fabiański mierzy 190 centymetrów wzrostu, Wojciech Szczęsny nawet 195 cm, a Zuzia Smyk około 140 cm. Jak widać, nie trzeba być bardzo wysokim, żeby być świetną bramkarką. Dziewczynka ze Stubna była jedną z najniższych piłkarek na boisku. – Od zawsze stoję na bramce i bardzo mi się to podoba – przyznała Zuzia. – Rękawice pożyczyłam od starszego brata, który też gra w piłkę.

W starszej kategorii U-10 bardzo dobrze radziły sobie dziewczęta z SP Pysznica. W zespole królowały siostry Gabriela i Klaudia Dziedzic. Ta pierwsza podawała, a druga pakowała piłki do bramki rywalek. – Mój tato zawsze powtarzał, że Ebi Smolarek jest najlepszy – mówiła Gabrysia. – Ja wolę Krzysztofa Piątka, bo on podobnie jak ja strzela dużo goli – dodawała druga. Piłkarskie tradycje w rodzinie Dziedziców są przekazywane z pokolenia na pokolenie. – Nasz tato grał w pięciu klubach. Miał iść na testy, chyba do Siarki Tarnobrzeg, ale nie dojechał, bo ja się urodziłam – śmiała się Gabrysia.

Siostry doprowadziły zespół Orląt Pysznica do finału. Tam jednak musiały uznać wyższość Beniaminka Krosno. Zespół z „Miasta Szkła” całkowicie zdominował podkarpackie finały wśród dziewcząt, zaliczając hat-tricka i wygrywając we wszystkich trzech kategoriach wiekowych.

Wśród najmłodszych chłopców nie było lepszych od UKS-u Orlik Przemyśl (U-8). Do zwycięstwa drużynę poprowadził najlepszy bramkarz finałów, Xavier Bogdański. Jego dobra postawa była widoczna szczególnie podczas rzutów karnych, które zdecydowały o grze w finale. W kategorii U-10 w decydującym meczu zmierzyły się SMS Rzeszów i Piłkarskie Nadzieje Mielec. Czesław Michniewicz wprowadził drony na treningi. Trener SMS-u Krzysztof Szpond podpatruje selekcjonera kadry U-21 i podczas meczu porozstawiał rejestratory wideo. – Raz w tygodniu chłopcy mają zajęcia z wideoanalizy. Sami wyciągają wnioski z sytuacji boiskowych – zdradził Szpond. Na nic zdały się jednak cuda techniki. W finale lepsza okazała się drużyna Piłkarskich Nadziei. W kategorii U-12 nie było z kolei mocnych na drużynę SMS-u Iglopool Dębica. Do finału nie awansowaliby, gdyby nie znakomicie wykonywane rzuty karne. W decydującym o wyjeździe do Warszawy meczu wygrali z SP 14 Krosno.

 

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Tarnobrzegu świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

 

 

Finały Wojewódzkie w województwie podkarpackim – klasyfikacja generalna

Kategoria

Chłopcy

Dziewczynki

U-8

1. UKS Orlik Przemyśl

2. FA Nisko

3. AP Ziomki Rzeszów

1. Beniaminek Krosno

2. Czarni Oleszyce

3. Herkules Nagawczyna

Najlepszy bramkarz

Xavier Bogdański (UKS Orlik Przemyśl)

Urszula Naparło (Beniaminek Krosno)

Najlepszy zawodnik

Filip Wojnar (FA Nisko)

Lena Polek (Beniaminek Krosno)

Król strzelców

Fryderyk Paprocki (Wilczki Lesko) – 12 goli

Wiktoria Uljasz (Beniaminek Krosno) – 21 goli

U-10

1. Piłkarskie Nadzieje Mielec

2. SMS Rzeszów

3. Orlik Przemyśl

1. Beniaminek Krosno

2. Orlęta Pysznica

3. SP Malinie

Najlepszy bramkarz

Oskar Sienkiewicz (Orlik Przemyśl)

Jagoda Szwedo (Orlęta Pysznica)

Najlepszy zawodnik

Hubert Jagiełowicz (SMS Rzeszów)

Maja Antosik (Beniaminek Krosno)

Król strzelców

Emil Ziobroń (Piłkarskie Nadzieje Mielec) – 22 gole

Milena Bauer (SP Malinie) – 16 goli

U-12

1. SMS Iglopool Dębica

2. SP 14 Krosno

3. SP Czarni Oleszyce

1. Beniaminek Krosno

2. ZKS Stal Aquilla Stalowa Wola

3. Stal Łańcut

Najlepszy bramkarz

Natalia Pydych (ZKS Stal Aquilla Stalowa Wola)

Maksymilian Lis (SMS Iglopool Dębica)

Najlepszy zawodnik

Zofia Szpunar (Stal Łańcut)

Oskar Zając (SP 14 Krosno)

Król strzelców

Julia Gałuszka (Beniaminek Krosno) – 15 goli

Kacper Kasza (SMS Mielec) – 13 goli

 

 

UKS Orlik P-śl fot. Agata Czereba (16).jpegfot. Agata Czereba

 

 

Szansa na odkrycie talentu

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

 

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Tarnobrzegu chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa podkarpackiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

 

5.jpeg

 

 

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Partnerem Turnieju w województwie podkarpackim była firma Specjał.

 

Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 09-04-2019 09:10
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 09-04-2019 09:11