5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Prosty krok do zdrowia, czyli bezpłatne testy na HCV w przemyskim magistracie

5 kwietnia br. w holu przemyskiego Urzędu Miejskiego każdy z mieszkańców nadsańskiego grodu mógł bezpłatnie przebadać się na obecność w organizmie wirusa HCV.  Owe badania realizowane były w ramach  Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV „Test na HCV- Prosty krok do zdrowia". Wykwalifikowana załoga medyczna, zaopatrzona w niezbędne do tego rodzaju badań testy płytkowe, przez dwie godziny (od 13.00 do 15.00) badała każdego, kto chciał się upewnić, iż w jego organizmie nie czają się jakże groźne dla zdrowia, a w konsekwencji i życia przeciwciała anty-HCV.

 

fot. Agata Czereba (5).jpeg

 

Dlaczego warto się badać?

Zmęczenie, bóle stawów i apatia, to często mylone z np. zwykłym wiosennym przesileniem  pierwsze objawy obecnego w organizmie „cichego zabójcy”. Jest nim Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C.

Wirus nawet przez kilkadziesiąt lat może pozostać niewykryty. W tym czasie doszczętnie niszczy wątrobę. Długotrwały proces chorobowy tego narządu, zwykle doprowadza do jej niewydolności lub marskości, a nawet raka. Wykrycie wirusa daje możliwość zastosowania odpowiedniej terapii, która pomaga w zahamowaniu procesu zapalnego oraz doprowadza do poprawy funkcjonowania wątroby.

 

fot. Agata Czereba (3).jpeg

 

Właściwie ryzyko zakażenia dotyczy nas wszystkich. WZW typu C można zakazić się m.in. w czasie: pobierania krwi, przyjmowania zastrzyku, zabiegu stomatologicznego czy akupunktury, a także: podczas wykonywania tatuażu, przekłuwania uszu albo  innych części ciała, wykonywania manicure,  przez kontakty seksualne, jeśli dojdzie do uszkodzenia błony śluzowej lub naskórka, a nawet poprzez użyczanie przedmiotów codziennego użytku np.: żyletek, maszynek do golenia czy szczoteczek do zębów.

 

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie jest około 170 milionów zakażonych osób. W samej Polsce może ich być nawet ok. 200 tysięcy. Niestety, tylko co dziesiąta z nich wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważna jest przede wszystkim edukacja oraz szeroko rozumiana profilaktyka.

 

fot. Agata Czereba (7).jpeg

 

Chętnych do przebadania się nie brakowało. Jednak każdy, kto w ubiegły piątek ustawił się do kolejki, zdążył sprawdzić czy  jest nosicielem tego groźnego wirusa. Dobry przykład mieszkańcom miasta dali jego włodarze: Prezydent Wojciech Bakun oraz jego Zastępca Bogusław Świeży, którzy jako jedni z pierwszych wykonali test ANTY-HCV. Wśród badających się było też mnóstwo pracowników tutejszego magistratu, bowiem również z myślą o nich pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia – Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka zaprosiła do współpracy specjalistów działających w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

Program ten powstał dzięki wsparciu firmy Abbvie i prowadzony jest pod patronatem Fundacji Gwiazda Nadziei, Koalicji Hepatologicznej, Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów I Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

 

fot. Agata Czereba (2).jpeg

 

fot. Agata Czereba (4).jpeg

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba         

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 08-04-2019 08:17
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 08-04-2019 08:29