25 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Ważny dzień dla przemyskiej kardiologii

W dawnych pomieszczeniach administracyjnych Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu powstał nowoczesny Pododdział Kardiologii Inwazyjnej oraz Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej.

 

 

Pierwszy piątek kwietnia 2019 roku  zapisze się w kronikach Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu jako dzień szczególny - nie tylko dla personelu szpitalnego, ale przede wszystkim dla jego pacjentów. Tego dnia (5 kwietnia) odbyła się uroczystość, podczas której oficjalnie oddano do użytku Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej, Pododdział Kardiologii Inwazyjnej, a także nowoczesne pracownie Angiologii i Hemodynamiki.

 

Choć w ciągu ostatnich lat w przemyskim szpitalu nie brakuje poważnych inwestycji, ta z pewnością jest jedną z największych, które miały miejsce do tej pory. Wartość projektu opiewa na niebagatelną kwotę 15 milionów złotych, z czego 11,7 mln zł to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środków Województwa Podkarpackiego, blisko 3 mln zł z budżetu państwa, natomiast 400 tys. zł stanowił wkład własny szpitala.

 

fot. A. Czereba (2).jpeg

 

Projekt pn. Koordynowana opieka kardiologiczna w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Ojca Pio w Przemyślu obejmował m.in.: utworzenie Pododdziału Kardiologii Inwazyjnej, składający się z 16 łóżek (z których 4 to łóżka intensywnego nadzoru kardiologicznego), utworzenie Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej (wyposażony w 20 łóżek), a także doposażono w sprzęt i aparaturę medyczną istniejący już Oddział Kardiologiczny oraz poradnię kardiologiczną. Zakupiono do nich m.in.: system do mapowania 3D do ablacji, multimonitor dla sali elektroterapii, echokardiograf 3D, zestaw do krioablacji oraz system do hipotermii. Ponadto utworzono dwie nowoczesne pracownie hemodynamiki i angiologii. Pierwszą wyposażoną w nowoczesny angiograf, drugą w wysokospecjalistyczne urządzenie „Ramię C”, służące do zabiegów z zakresu elektroterapii. 

 

 

 

 

Z tej niewątpliwie wielkiej chwili dla przemyskiej lecznicy mieli okazję cieszyć się nie tylko przebywający na oddziale pacjenci, lekarze kardiolodzy oraz pielęgniarki. Udział w piątkowych uroczystościach wzięły osoby blisko związane z szeroko rozumianą branżą medyczną, przedstawiciele instytucji na co dzień współpracujących ze Szpitalem im. św. Ojca Pio oraz osoby zaangażowane w realizację tej ważnej inwestycji. Tuż po symbolicznym przecięciu wstęgi, którego dokonali wspólnie: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wicemarszałek Piotr Pilch, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz gospodarz wydarzenia - szef przemyskiej placówki Piotr Ciompa, nowe oddziały poświęcił Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal.

 

fot. A. Czereba (15).jpeg

 

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością również m.in.: Posłowie na Sejm RP Krystyna Wróblewska i Andrzej Matusiewicz, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży, Starosta Przemyski Jan Pączek i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński.

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 08-04-2019 07:46
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 08-04-2019 07:54