-2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Szwedzi z wizytą u prezydenta nadsańskiego grodu

God morgon! – czyli po szwedzku „dzień dobry”. Tak przywitali Prezydenta Miasta Przemyśla jego dzisiejsi goście, którzy przyjechali do nadsańskiego grodu z dalekiego Göteborga.

 

Stefan Wing, Nicklas Larsson i Aron Gustavsson to reprezentanci szwedzkiej fundacji „Reningsborg” („Pomocne Ręce”). Przybyli oni do przemyskiego magistratu w towarzystwie Andrzeja Beresteckiego – prezesa Towarzystwa Walki z Kalectwem Prezesem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, z którym współpracują od 15 lat.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

Wszystko zaczęło się 13 listopada 2004 roku. To właśnie w tym dniu Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem dokonało uroczystego otwarcia niezwykłego sklepu… Sklep „Z drugiej ręki”, to miejsce nietypowe, bowiem całość utargu ze sprzedaży dostępnych w nim produktów w całości przeznaczana jest na działalność statutową przemyskiego Stowarzyszenia (m.in. na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci i dorosłych o różnych schorzeniach, programy związane z autyzmem czy wadami rozwojowymi). Ponadto bardzo często akcesoria dostępne w przemyskiej placówce, często pomagają w wyposażaniu mieszkań podopiecznych PTWzK.

 

 

 

 

Mniej więcej raz na dwa miesiące zamówiony przez Andrzeja Beresteckiego tir, przywozi do Przemyśla 16 ton towaru. Rozładowują go wolontariusze oraz terapeuci i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej mieszczących się w Korytnikach oraz przy ul. Sobótki w Przemyślu. Potem trafia on do wspomnianego sklepu, w którym można znaleźć niemal wszystko - odzież, artykuły gospodarstwa domowego, meble, zabawki i inne bibeloty… Towar ten przekazywany jest od ludzi dobrej woli oraz rozmaitych firm z Göteborga.

Przemyski „Sklep z drugiej ręki” jest jednym z czterech działających na terenie Polski. Pozostałe z podobnym powodzeniem działają na terenie Poznania, Szprotawy i Zbąszynia.

 

- Wczoraj dokonaliśmy podsumowania naszej rocznej współpracy oraz nakreśliliśmy plan działania na kolejny rok. – opowiada o kwietniowej wizycie Szwedów A. Berestecki.

 

Przemyski punkt od początku jego istnienia wygenerował ponad 3 miliony zł utargu. Sklep prowadzą pracownicy niepełnosprawni oraz wolontariusze współpracujący z Towarzystwem Walki z Kalectwem oddział w Przemyślu.  

 

TWzK (2).jpeg

 

- Podczas dzisiejszego spotkania z panem Prezydentem przedstawiliśmy szczegóły dotyczące naszej współpracy, a także podkreśliliśmy, iż jesteśmy do dyspozycji, gdyby w przyszłości pan Prezydent miał jakieś pomysły na zaangażowanie miasta we współpracę pomiędzy Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem i szwedzką fundacją „Reningsborg”. – podsumował szef TWzK.

 

 

 

 

Sklep „Z drugiej ręki” znajduje się przy ul. Opalińskiego 13 w Przemyślu (tarasy na os. Kazanów).

Czynny jest trzy razy w tygodniu, tj. we wtorki i w czwartki, w godzinach od 13 do 17 oraz w soboty od 9 do 13.

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 03-04-2019 15:02
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 03-04-2019 15:12