31 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Jedenastka na Sycylii z projektem Erasmus Plus [FOTORELACJA]

W dniach od 4 do 9 marca 2019 roku ośmioosobowa grupa nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu uczestniczyła w drugim spotkaniu w ramach programu Erasmus plus. Szkoła jest koordynatorem projektu „Drop of Water – Reflection of Cultures” realizowanego w latach 2018-2020. Projekt zakłada wiele działań o tematyce wody w bardzo szerokim zakresie: od ekologii do sztuki. Drugie spotkanie pod hasłem „Woda i Nauka” nie bez kozery odbyło się w Taorminie na Sycylii, ojczyźnie Archimedesa. Uczestniczyli w nim wszyscy partnerzy, a więc nauczyciele i uczniowie z Hiszpanii, Grecji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Przygotowując się do spotkania uczniowie przeprowadzili badania wody w oparciu o prace słynnego Greka i doświadczyli własnych „momentów eureki”. W trakcie spotkania dzieci zademonstrowały swoje doświadczenia, nakręcone filmy, prezentacje, broszury i plakaty. Szkoła goszcząca Istituto Comprensivo 1 zorganizowała szereg zajęć związanych z wodą w tym wycieczkę do Parku Narodowego Alcantra, gdzie uczestnicy mogli podziwiać powulkaniczny kanion Gola. Sycylia szczyci się bogatym dziedzictwem kulturowym. Gospodarze pokazali swoim gościom lokalne atrakcje, w tym Etnę, stare miasto Castelmola, teatr grecki i rezerwat Isola Bella w Taorminie oraz Syrakuzy, w których żył i pracował Archimedes.

 

 

Wymiana kulturalna obejmowała prezentację, na której każdy partner projektu miał stoisko z informacjami o swojej szkole i mieście, zrobione przez uczniów i rodziców upominki, a także typowe dla danego kraju smakołyki.

 

Miłym punktem spotkanie w szkole była wizyta burmistrza Taorminy pana Mario Bolognari, podczas którego uczestnicy otrzymali upominki i album o mieście.

 

Termin spotkania był szczególnie ciekawy, jako że obejmował hucznie obchodzony w Taorminie karnawał i wszyscy chętnie włączyli się do zabawy. Uczniowie mieszkali w domach swoich włoskich rówieśników. Czwórka z nich była w Przemyślu w zeszłym roku więc był to rodzaj rewizyty. Wszyscy doświadczyli  gościnności gospodarzy, próbowali lokalnej kuchni, oglądali występy, w tym tradycyjny taniec tarantellę, poznali miejscową historię, zwyczaje i tradycje. Taormina, która jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc na Sycylii, przed sezonem turystycznym i poznawana w obecności jej mieszkańców okazała się cudownym i przyjaznym miastem. W ramach projektu prowadzony jest blog: https://erasmusdropofwater.blogspot.com/

 

 

Kolejne spotkanie o tematyce „Woda – Sport i Zdrowie” odbędzie się w maju tego roku na Litwie.

 

 

 

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 03-04-2019 11:53
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 03-04-2019 12:59