6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Test na HCV- Prosty krok do zdrowia – ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNE BADANIE

Szanowni Mieszkańcy!

 

W najbliższy piątek, 5 kwietnia  2019 r.  w godzinach od 13.00 do 15.00 w budynku Urzędu Miejskiego w Przemyślu (Rynek 1) wykonywane będą bezpłatne testy na HCV realizowane w ramach  Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV „Test na HCV- Prosty krok do zdrowia".

 

Serdecznie zapraszamy!

 

hcv 1.png

 

Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku HCV - „Test na HCV- prosty krok do zdrowia” - objęty patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Fundacji Gwiazda Nadziei i Koalicji Hepatologicznej, realizowany jest od 2016 roku. Jego celem jest zwiększenie wykrywalności zakażeń wirusem C wśród społeczeństwa oraz ograniczenie powikłań i zmniejszenie śmiertelności związanych z przewlekłym zakażeniem, a w dłuższej perspektywie zminimalizowanie jego występowania.

Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Jest to przewlekła, zapalna choroba wątroby, która u około 20% pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia  narządu: marskości, niewydolności, wreszcie do raka wątrobowo-komórkowego. Szacuje się, że w Polsce zakażonych HCV jest około 150 tys. osób.

Wirus przenosi się przez kontakt z krwią i drogą płciową. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Narażone są więc wszystkie osoby, które kiedykolwiek poddawały się różnego rodzaju zabiegom. Do sytuacji naruszających ciągłość tkanek może dojść podczas:

- zabiegów medycznych, np. operacji, przetoczenia krwi (szczególnie przed 1992 rokiem);

- drobnych zabiegów ambulatoryjnych, np. stomatologicznych;

- zabiegów kosmetycznych i upiększających, np. wykonywania tatuażu, zabiegów medycyny estetycznej, akupunktury;

- przyjmowania dożylnie, nawet incydentalnie, środków odurzających.

 

Należy pamiętać, iż podczas wieloletniego, często bezobjawowego przebiegu zapalenia wątroby, w organizmie chorego dokonują̨ się wyniszczające zmiany, a sam chory – nieświadomy swojej infekcji – może być źródłem nowych zakażeń.

Jedyną możliwością uniknięcia następstw obecności wirusa HCV w organizmie jest jego wczesna diagnostyka, jak i skuteczna terapia. Pierwszym krokiem jest wykonanie szybkiego i prostego w użyciu testu kasetowego, co pozwoli na uzyskanie wyniku już po kilku minutach.

 

HCV_2019 PLAKAT.jpeg

 

HCV (hepatitis C virus), czyli wirus zapalenia wątroby typu C, po wniknięciu do komórki wątroby, wywołuje stan zapalny, który tocząc się w tkance wątroby, prowadzi do zmian martwiczo-zapalnych przechodząc w postać przewlekłą. Przewlekłe WZW C może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Takie symptomy jak: zmęczenie, osłabienie, zaburzenia koncentracji czy utrata masy ciała, nie budzą niepokoju chorego. Bywa, że zakażenie HCV przybiera postać zaburzeń pozawątrobowych, tj.: krioglobulinemia, kłębuszkowe zapalenie nerek, chłoniak nieziarniczy B-komórkowy, zapalenie tarczycy, cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia czy zaburzenia psychiczne. Objawy te występują u 40-75% zakażonych i mogą być pierwszą manifestacją HCV.

 

W wyniku toczącego się procesu zapalnego dochodzi do postępującego uszkodzenia wątroby przyjmującego postać włóknienia i upośledzenia jej funkcji. Ostatnim etapem przewlekłego zakażenia jest marskość wątroby, która po 20-30 latach od infekcji, występuje u 10-20% zakażonych. Marskość wątroby jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

 

Warto wiedzieć, że znanych jest 6 genotypów wirusa zapalenia wątroby typu C. W Polsce, najczęstszymi są genotypy: 1b (82% zakażonych), 3 (11,3%), 4 (3,5%) i 1a (3,2%). Zakażenia genotypami 2, 5 i 6 stwierdzane są sporadycznie.

 

Obecnie w leczeniu WZW C stosuje się terapie pangenotypowe (bez względu na genotyp), cechujące się wysokim bezpieczeństwem stosowania i skutecznością sięgającą blisko 100%. Leczenie można rozpocząć niezależnie od stopnia niewydolności wątroby i chorób towarzyszących, np. zaawansowanego stopnia niewydolności nerek, co sprawia, że terapię można zaproponować niemal każdemu pacjentowi. (www.testnahcv.com)

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 02-04-2019 13:43
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 02-04-2019 13:45