14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

14 lat temu zmarł Jan Paweł II

2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37, odszedł jeden z największych Polaków – Święty Jan Paweł II. Miał 84 lata. Jego śmierć opłakiwały miliony ludzi na całym świecie…

 

Dziś (2 bm.), w rocznicę śmierci  Papieża Polaka Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Sawicką i Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą złożyli wieniec i znicze przy pomniku Ojca Świętego.

 

fot. A. Czereba (1).jpeg

 

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach. Jego rodzice Emilia i Karol mieli troje dzieci, z których dwoje dosyć wcześnie zmarło. Równie szybko osierociła Go mama.

Młody Karol w 1938 roku rozpoczął studia polonistyczne, które rok później przerwał wybuch II wojny światowej. Podczas okupacji przyszły papież pracował fizycznie, ale już pod koniec wojny powrócił na studia. Tym razem w podziemnym seminarium duchownym. Pierwszego dnia listopada 1946 roku z rąk samego kard. Adama Sapiehy przyjął święcenia kapłańskie i zaraz po tym wyjechał do stolicy Włoch, aby tam kontynuować studia.

Kiedy wrócił do kraju ( w 1948), przez pół roku pełnił funkcję wikarego. Najpierw w niewielkiej parafii w Niegowici, później w kościele św. Floriana w Krakowie. W 1954 roku rozpoczął pracę jako profesor akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Szybko zaangażował się w prowadzenie duszpasterstwa akademickiego. Chętnie zabierał swoich studentów na spływy kajakowe i wyprawy w góry. W ten sposób przybliżał ich do Boga…

 

fot. A. Czereba (4).jpeg

 

28 września 1958 r. przyjął sakrę biskupią, a już kilka lat później - 13 stycznia 1964 r. ówczesny papież Paweł VI mianował 44-letniego biskupa Karola Wojtyłę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Również Paweł VI powołał Go w czerwcu 1967 roku, w skład Kolegium Kardynalskiego.

16 października 1978 na konklawe w watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej 111 kardynałów wybrało niespełna 59-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Tym samym Wojtyła został pierwszym od 1523 roku pierwszym nie – Włochem, a także pierwszym Polakiem i Słowianinem na tym urzędzie. Nowo wybrany Ojciec Święty przybrał imię Jan Paweł II.

Jego pontyfikat wyróżniał się imponującą, właściwie rekordową liczbą podróży zagranicznych. Papież Polak przemierzył prawie 1,3 mln kilometrów, odwiedzając przy tym 129 krajów.

 

fot. A. Czereba (2).jpeg

 

1 maja 2011 roku podczas mszy świętej odprawionej na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Beatyfikacji dokonał w obecności kilku tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata jego następca na Tronie Piotrowym papież Benedykt XVI.

27 kwietnia 2014 roku Papież Polak, błogosławiony Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Kanonizacja odbyła się w obecności dwóch Jego następców – obecnie urzędującego papieża Franciszka oraz papieża-seniora Benedykta XVI.

 

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 02-04-2019 12:42
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 02-04-2019 20:32