22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

XII Międzyszkolny Konkurs „Czy wiesz, co jesz?” w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu

W dniu 26.03.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu już po raz dwunasty odbył się Międzyszkolny Konkurs „Czy wiesz, co jesz?” objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W konkursie wzięły udział przemyskie szkoły podstawowe: SP 1, SP 4, SP 5, SP 6, SP 14, SP 15, SP 16, SP 17, Zespół Szkół Salezjańskich i ZPSM Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia.

      Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza część sprawdzała wiadomości m.in. z zakresu budowy i funkcjonowania układu pokarmowego, znajomości witamin, piramidy żywienia, obliczania BMI. Druga część polegała na analizie wartości odżywczych zupki błyskawicznej. Uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy, dlatego do końca konkursu rywalizacja była wyrównana. Dopiero dogrywka wyłoniła zwycięzców. I miejsce zajął ZPSM Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia, II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 15, III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, których sponsorami  byli: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego i Poseł Parlamentu Europejskiego pani Elżbieta Łukacijewska. Poczęstunek dla uczestników konkursu ufundowało Gospodarstwo Rolne Mariana Szeligi z Żurawicy.

      Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!” promujący zasady zbilansowanej diety i aktywności fizycznej wśród młodzieży szkolnej jest realizowany w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu od trzynastu lat. Jego celem jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci. Odbywa się ona poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program realizowany jest w klasach IV-VII metodą projektu. Naszym celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i zachęcanie do aktywności fizycznej. Uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę na temat zdrowego stylu życia. W realizacji programu pomocne są atrakcyjne materiały dydaktyczne przeznaczone dla uczniów, rodziców i nauczycieli, które dostępne są również w formie elektronicznej na stronie programu. Naszymi partnerami są Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu i Nadleśnictwo Krasiczyn.

         Chcąc zachęcić innych młodych ludzi do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, w 2008 roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy Międzyszkolny Konkurs „Czy wiesz, co jesz?”. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Przemyśla i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu. Konkurs jest adresowany do uczniów klas VI i VII przemyskich szkół. Tegoroczna, XII edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem, co dowodzi, że edukacja prozdrowotna jest ważnym elementem kształtowania nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży.

 

Anna Wawrzynów

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 02-04-2019 09:34
Modyfikował: Paweł Bugera | Data modyfikacji: 02-04-2019 09:36