23 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Sokotra. Wyspa smoczej krwi - ZAPROSZENIE

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zaprasza na najnowszą wystawę czasową zatytułowaną Sokotra. Wyspa smoczej krwi.

 

sokotra gł.jpeg


Autor wystawy Jacek Herman-Iżycki, poprzez swoje fotografie, przybliża unikalną przyrodę wyspy, która wciąż pozostaje na uboczu światowego zainteresowania turystycznego.
Na barwnych fotografiach zobaczymy niepowtarzalny krajobraz Sokotry – największej spośród czterech wysp niewielkiego archipelagu, leżącego na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim.

Dzięki długotrwałej izolacji wytworzyła się tam unikatowa roślinność. Jedna trzecia spośród ponad 800 gatunków roślin rosnących na Sokotrze to endemity, w tym trzy różne drzewa butelkowe i drzewo smocze, któremu wyspa zawdzięcza swoją popularną nazwę. W starożytności sławę Sokotrze zapewniały żywice kadzidłowca i mirry oraz sok z aloesu. Dziś największym bogactwem archipelagu jest wyjątkowa na skalę światową przyroda i dawna kultura beduińska.

W 2008 roku Sokotrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Badacze i ekolodzy uważają tę największą arabską wyspę za jedno z 10 najważniejszych miejsc dla zachowania bioróżnorodności Ziemi.

 

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy:

Jacek Herman-Iżycki - Sokotra. Wyspa smoczej krwi.

- 12 kwietnia 2019 r. - godzina 18.00 -

- Galeria Baszta -

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1

 

 

sokotra - plakat.jpeg

 


Wystawę będzie można oglądać do 14 maja 2019 r.

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 28-03-2019 09:35
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 28-03-2019 09:43