13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Prywatne uniwersalia” Julii Olech-Nowak – zapraszamy na wystawę

W imieniu Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jana Jarosza serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Julii Olech-Nowak – Laureatki Nagrody im. Mariana Strońskiego 2017 pt. „…prywatne uniwersalia…”.

 

Piątek - 5 kwietnia – w godzinach od 17.00 do 19.00

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

(Plac Berka Joselewicza 1)

 

Julia Olech.jpeg

 

Wystawa prezentuje prace laureatki Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego z 2017 roku, Julii Olech-Nowak. Trzonem ekspozycji są obrazy najnowsze, kontynuujące nagrodzony w konkursie tryptyk „Łodzie listy piszą”. Tematem powstałego cyklu jest woda i odbijające się w niej niejasne, niedookreślone obrazy. Poruszone lustro staje się abstrakcyjną, wielobarwną kompozycją i tylko fragmenty łodzi czy schematycznie przedstawiona architektura przy krawędziach kompozycji mówią, że jest to wycinek realnego świata. Niejednoznaczność, nieoczywistość i to niedookreślenie są znamienne dla twórczości Julii Olech-Nowak. Jej malarstwo nie ma na celu odtworzenia widzianego świata realistycznie. W swoich obrazach autorka przekazuje emocje, jakie wzbudził w niej fragment widzianego, otaczającego ją świata: rzeczy, ludzie, pejzaże.

 

Julia Olech 2.jpeg


Termin wystawy zbiegł się z jubileuszem 30-lecia twórczej działalności autorki, dlatego obok najnowszych prac, artystka pokazuje również wcześniejsze. Chociaż nie jest ekspozycja monograficzną, to poprzez zestawienie obrazów z różnych lat, można zobaczyć, jak bardzo różnorodną artystką jest Julia Olech-Nowak. Jedno się nie zmieniło – inspiracja zwyczajnymi, otaczającymi artystkę przedmiotami, emocjami, które wzbudzają w autorce bliscy ludzie i miejsca.

 

Julia Olech 3.jpeg


W twórczości Julii Olech-Nowak wyczuwa się w afirmację życia, zachwyt nadzwyczajną zwyczajnością i niecodziennością codzienności, gdzie przekwitły tulipan staje się kwiatem o pięknych, eleganckich kształtach i bogatych, głębokich barwach i gdzie zaparkowane na ulicy samochody tworzą piękną kompozycję barwnych plam i kształtów.

 

Julia Olech 1.jpeg


Po raz kolejny prezentuję zestaw prac, w których przedstawiam świat napotkany, zwyczajny i powszechnie dostępny, taki, który staje na mojej drodze w trakcie codziennych wędrówek. Zwyczajne widoki i sytuacje łowione oczami przechodnia, które jednak w sposób szczególny (zarówno poprzez swoją zwyczajność, jak i poprzez swoją wyjątkowość, spowodowaną wspólnym spotkaniem miejsca i widza) wędrują wraz ze mną, aż stają się bohaterem twórczości. Świat zaprezentowany w moich pracach to świat pokochany od pierwszego wrażenia…
(fragment tekstu Julii Olech-Nowak do wystawy „…prywatne uniwersalia…”)
 

 

Katarzyna Winiarska
kuratorka wystawy

 

Julia Olech plakat.jpeg

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 21-03-2019 12:04
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 21-03-2019 12:06