16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyscy biegacze oddali hołd Żołnierzom Wyklętym… [GALERIA ZDJĘĆ]

Dwa dystanse – 1963 metry oraz 6 kilometrów. 500 zawodników. Wśród nich całe rodziny – dziadkowie, mamy, tatusiowie i maluchy, które właściwie zupełnie niedawno nauczyły się chodzić. Wszystko to, by pobiec „Tropem Wilczym”, a tym samym uczcić pamięć o Tych, którzy nie bali się ryzykować swojego życia dlatego, byśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce…

 

fot. Agata Czereba (41).jpeg

 

W niedzielę, 3 marca br. minęło dokładnie 7 lat od pierwszego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od tamtej pory, każdego roku chętnych do oddania czci Niezłomnym Bohaterom przybywa. W minioną niedzielę w symbolicznym biegu wystartowało ponad 75 tysięcy osób z blisko 360 miast, wśród których znalazły się prawdziwe światowe metropolie: Sydney, Wiedeń, Londyn, Nowy Jork czy Wilno. To nawet tam nasi rodacy utrwalili swym udziałem w imprezie pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

 

fot. Agata Czereba (7).jpeg

 

Przemyśl także pamięta…

Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław Siła Nowicki, Paweł Jasienica i Kapitan Jerzy Stawski – ostatni żyjący żołnierz Warszyca, to postaci, których odwaga i ofiarna walka z komunizmem o życie w suwerennej Rzeczypospolitej, bezwzględnie zasłużyły na pamięć. Pamięć naszą i młodszych pokoleń. To właśnie Ich historię postanowiła przybliżyć Fundacja Wolność i Demokracja – główny pomysłodawca i organizator tegorocznej edycji niezwykłego biegu. W nadsańskim grodzie koordynatorem imprezy od samego początku jej istnienia jest Przemyski Klub Biegacza na czele z Mieczysławem Jałochą, Danielem Dryniakiem oraz Robertem Balem. Partnerami przemyskiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych są niezmiennie: Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów, Urząd Miejski w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, natomiast patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Przemyśla – Wojciech Bakun.

 

fot. Agata Czereba (13).jpeg

 

Niedzielny, przemyski Bieg  „Tropem Wilczym” zwieńczył trzydniowe, nadsańskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Należy jednak pamiętać, że oprócz symbolicznego wymiaru tej skądinąd szlachetnej inicjatywy, niemniej ważny był aspekt sportowy. Wymagająca trasa, nawet przy bardzo przyjaznej – niemal wiosennej aurze, była nie lada wyzwaniem także dla całkiem wytrawnych biegaczy. Jednak na mecie - zamiast zmęczenia, na twarzach zawodników dostrzec można było wyłącznie dumę i radość, wynikające zapewne z poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Obowiązku wobec Niezłomnych oraz wobec przyszłych pokoleń, które także powinny pamiętać…

 

fot. Agata Czereba (40).jpeg

 

Organizatorzy nie zapomnieli również o tych, którzy tu i teraz potrzebują tego, byśmy o nich pamiętali. Co roku przekazują środki zebrane podczas biegu na cele dobroczynne. W tegorocznej edycji biegacze wsparli 17-miesięczną Małgosię Późniecką i 7,5-letniego Bartusia Orzechowskiego – dzieci, które w swoim krótkim życiu przeszły więcej niż niejeden dorosły i które, by dalej żyć, potrzebują potężnego finansowego wsparcia. Mamy nadzieję, że dzięki biegaczom zwiększą się ich szanse na powrót do radosnego i beztroskiego dzieciństwa, a wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z historią Małgosi i Bartka, a następnie pomóc im w walce o zdrowie, zapraszamy do kliknięcia w linki: 

 

► MAŁGOSIA PÓŹNIECKA

► BARTEK ORZECHOWSKI

 

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 04-03-2019 08:00
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 04-03-2019 08:05