1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy…

Żołnierze Wyklęci – to właśnie Oni działając w antykomunistycznym i niepodległościowym podziemiu walczyli o naszą wolność. To Oni byli torturowani, więzieni i mordowani za to, że pragnęli żyć w suwerennym kraju. W prawdziwie wolnej Polsce…

 

fot. Agata Czereba (6).jpeg

 

W naszym mieście jest wiele miejsc upamiętniających żołnierzy niezłomnych. Każdego roku, o tej samej porze przemyscy samorządowcy oddają hołd naszym bohaterom. Również dziś, rankiem 1 marca Prezydent Miasta Przemyśla – Wojciech Bakun, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Ewa Sawicka wraz z przedstawicielami wojska – a dokładniej 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich – mjr. Rafałem Kluzem i st. chor. szt. Markiem Bucholskim złożyli kwiaty w miejscach szczególnych: przed mieszczącą się przy ul. Krasińskiego 25 byłą siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa, a także na grobach majora Władysława Koby i Alicji Wnorowskiej.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

To jednak nie koniec uroczystości związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Już jutro, tj. 2 marca br. o godzinie 13:00 w przemyskim kościele OO. Franciszkanów, odprawiona zostanie msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Następnie, o godzinie 14:30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej (ul.  Ratuszowa 16). Natomiast o godzinie 15:00 zapraszamy Państwa do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (Pl. Berka Joselewicza 1) na spotkanie z kombatantami, podczas którego będzie można obejrzeć projekcję filmu pt. „Narodowe Zjednoczenie Wojskowe – do końca wierni Polsce”. Zapraszamy.

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 01-03-2019 11:36
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 04-03-2019 07:43