21 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Nadchodzą e-Dowody. Nowe dokumenty wydawane będą już od marca tego roku

Wielkimi krokami zbliża się czas, w którym urzędy rozpoczną wydawać nowe, elektroniczne dowody osobiste. W związku z intensywnymi pracami nad wdrożeniem e-dowodów Centralny Ośrodek Informatyki zapowiedział czasowe przerwy techniczne, w tym także przerwę w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Niewielkie utrudnienia zaczną się już niebawem, bo od środy 27 lutego - jednak nie potrwają długo.

   

e-dowód.jpeg

 

UWAGA!

 

Przez pięć dni - od środy (27 lutego) do poniedziałku (4 marca br.) nie będzie możliwe złożenie internetowego wniosku o dowód osobisty.

 

Ponadto 1 marca od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Tak więc w tym dniu, wnioski o dowód osobisty mogą być składane maksymalnie do godziny 11.30, aby urzędnicy mieli czas na wprowadzenie danych do systemu. Jednocześnie oznacza to, że w tym dniu od godziny 12.00 do końca godzin otwarcia urzędu (15.30), nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosków o dowód osobisty oraz wydania już spersonalizowanego dowodu.

 

 

► Jak informuje Centralny Ośrodek Informatyki: Utrudnienia spowodowane będą koniecznością przeprowadzenia technicznych prac serwisowych w związku z wdrożeniem nowych e-dowodów.

- Wszystko po to, by urzędnicy mieli czas na sprawną obsługę wniosków, które wpłynęły przed tym terminem. W szczególności chodzi o wnioski wymagające koniecznych uzupełnień - tłumaczy COI.

 

 

Jednak od 4 marca 2019 r. znów będzie można składać wnioski o nowe – tym razem już e-dowody osobiste. Nowe dokumenty od starych dowodów będzie różniło posiadanie tak zwanej warstwy elektronicznej (chip). Nowe będą systematycznie zastępować stare – z czasem, gdy te drugie będą tracić swoją ważność.

 

1280x540.jpeg

 

oprac. Agata Czereba

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 20-02-2019 12:20
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 20-02-2019 12:43