19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Koncert Orkiestry Kameralnej AKADEMIA oraz uczestników Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”

Podczas niezwykle nastrojowego wieczoru 6 lutego br. z muzyką poważną na Zamku Kazimierzowskim widzowie mieli okazję wysłuchać utworów J. S. Bacha i F. Chopina w wykonaniu „połączonych sił” Orkiestry Kameralnej AKADEMIA oraz uczestników Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Występujący artyści udowodnili, że młodość może iść w parze z dojrzałością artystyczną. Dojrzała młodość pianistów jest nadzieją na to, że miłośnicy klasycznych muzycznych dźwięków będą mogli je jeszcze długo słuchać w wykonaniach na żywo i to na wysokim poziomie. Koncert słowem ubogacił Jerzy Machowski.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne to wartościowa propozycja edukacji dla młodych pianistów, która głównie koncentruje się na wymianie wiedzy i doświadczeń artystycznych, współpracy w duchu tolerancji wokół wspólnych zainteresowań i pasji. Przedsięwzięcie to zaliczane jest do  najważniejszych wydarzeń muzycznych w Euroregionie Karpat. MFP to unikatowy projekt edukacyjno-artystyczny, w którym uczestniczy młodzież z całej Europy. Łączy w sobie pełen zakres wiedzy: od teorii po praktykę, od wiedzy po metody ćwiczenia, od zajęć zdrowotnych po zajęcia z zakresu biznesu w kulturze i promocji.

Tematem przewodnim XIV MFP było „ 200-lat historii muzyki polskiej”.

Wciąż wzrastająca ranga i waga wydarzeń  zmusza do wytyczania coraz to nowych celów i wyznaczania jeszcze lepszych ścieżek rozwoju młodych, początkujących artystów. Długofalowym celem jest doprowadzenie do debaty nad umacnianiem kultury pogranicza, wspieranie „małych ojczyzn” oraz rozwój edukacji muzycznej młodzieży.

DSCN3362_(2000_x_1500).jpeg

LOK Orkiestra Kameralna "AKADEMIA”

Powstała w  1959 roku w Lwowskim konserwatorium (obecnie Lwowskiej narodowej akademii muzycznej im. M. Łysenki) jako pierwszy zespół tego typu w Ukrainie i już od ponad pół wieku pozostaje ozdobą swojej alma mater, szanowanym  zespołem daleko poza granicami Lwowa, który stale koncertuje i bierze udział w rozmaitych imprezach artystycznych.

Kierownikiem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest wybitny kompozytor, prof. Myrosław Skoryk, kierownik i koncertmistrz – prof. Artur Mykytka, dyrygent – prof. Igor Pylatiuk.

LWOWSKA ORKIESTRA KAMERALNA “AKADEMIA” Orkiestra jest laureatem wielu narodowych i międzynarodowych konkursów, wśród nagród orkiestry -  premia im. S. Ludkewicza i Dyplom ''Lwowska Chwała'', Duży Srebrny medal Ryszarda Wagnera ( Niemcy) , nagrody i wyróżnienia  na festiwalach w Ukrainie, Rosji, Białorusi, Litwie, Łotwie, Niemczech,Polsce, Francji, Szwecji.  Jest   uczestnikiem Festiwali –  Kyiv-Music-Fest (1995,1998,2001,2004,2008,2011), WIRTUOZI (1982 – 2014 , Lwów), KONTRASTY1995 -2014,Lwów),Szymanowski-kwartet I przyjaciele  (2012 i 2013,Lwow), Forum pianistyczny ‘’Biesczady bez granic’’ (Sanok,Polska 2011-2014)

W swoim repertuarze orkiestra ma utwory kompozytorów z różnych epok, zaczynając od Bacha po muzykę współczesną, w tym i muzykę jazzową. Z orkiestrą występowali muzycy o światowej sławie – Igor Ojstrach, Jurij Baszmet, Wiktor Tretiakow, Wladimir Spiwakow, Gidon Kremer, Ivan Monigetti, Oleg Krysa, Natalia Gutman, Sergei Edelmann, Aleksander Słobodianik, Wiera Gornostajewa, Dina Joffe, Michail Wajmann, Kaja Dańczowska, Andrzej Chiolski, Antonio Amenduni, Boris Bloch, dyrygenci Saulius Sondeckis,Wiktoria żadko, Kiril Karabic, Roman Rewakowicz i in., a także utalentowana młodzież - laureaci konkursów międzynarodowych Zoriana Kuszpler (sopran), Anastasija i Nazarij Palatiuk, Anna Sawicka, Andriej Bielow (skrzypce), Igor Czetujew (fortepian) i in.

Orkiestra współpracuje z ''Akademią Jurija Baszmeta'', Międzynarodową Fundacją Charytatywną Wladimira Spiwakowa, jest inicjatorem i uczestnikiem międzynarodowego projektu ’’Młodzi kompozytorzy świata’’, uczestnikiem koncertów autorskich M. Kolessy, M. Skoryka, J. Stankowycza, I. Karabica, A. Czajkowskiego, A. Schnittke, A. Parta, P. Vasksa i wielu innych kompozytorów, zrealizowała nagrania 4 audio albumów, 10 CD, a także ponad 60 nagrań dla archiwum Radia Ukraińskiego.

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 11-02-2019 14:00