9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Rozpoczęły się obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Przemyślu

Trwające przez trzy dni obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Przemyślu To inicjatywa Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, wspierana przez Prezydenta Miasta Przemyśla. Dzisiaj (30 stycznia) zaproszeni goście, przedstawiciele samorządu i młodzież spotkali się pod pomnikiem przy ulicy Kopernika 14, gdzie uczcili pomordowanych Żydów z przemyskiego getta.

Na ścianie przemyskiego więzienia znajduje się tablica, która upamiętnia 1580 Żydów, mieszkańców naszego miasta, zamordowanych w tym miejscu przez hitlerowców. Wspólną modlitwę w miejscu pamięci poprowadził ksiądz Stanisław Bartmiński. Odmówiony został kadisz, jedna z najważniejszych modlitw w judaizmie, odmawiana na pogrzebie, a wysławiająca imię Boże i wyrażająca poddanie się Jego woli.

Delegacje złożyły w miejscu pamięci kwiaty i zapaliły znicze. W imieniu przemyskiego samorządu w uroczystościach wziął udział Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży, a także radni Małgorzata Gazdowicz i Andrzej Zapałowski. Samorząd województwa reprezentował Wicemarszałek województwa Piotr Pilch.

 holokaust_1.jpeg

 

 

Wkrótce po tej uroczystości w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się spotkanie z Lucią Retman. Reprezentuje ona pierwsze pokolenie ocalonych z czasu Holokaustu, który udało jej się przeżyć dzięki pomocy Polaków. Jej wspomnienia były szczególnie cenne dla zebranej na sali widowiskowej Muzeum młodzieży z przemyskich szkół. Miłym prezentem dla gościa obchodów były prezenty w postaci wydawnictw Archiwum Państwowego w Przemyślu poświęcone tematyce żydowskiej.

holokaust_9.jpeg

 

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

zdjęcia: Archiwum Państwowe w Przemyślu

 

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 30-01-2019 17:52
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 01-02-2019 09:29