26 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Mija 100 lat od bitwy pod Niżankowicami. 37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

Data 13 grudnia wiąże się z traumatycznymi wspomnieniami z najnowszej historii Polski, wprowadzeniem stanu wojennego. W tym dniu przypominamy także o wydarzeniu ważnym dla nas, przemyślan, a także dla całej polskiej niepodległości, bitwie pod Niżankowicami. Mija właśnie 100 lat od polsko - ukraińskich walk toczonych w grudniu 1918 roku.

W 100. rocznicę bitwy pod Niżankowicami Prezydent Miasta Wojciech Bakun wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Sawicką oraz Wójtem Gminy Przemyśl Andrzejem Hukiem oddali hołd Orlętom Przemyskim pochowanym we wspólnej mogile na cmentarzu głównym w Przemyślu. Kwiaty złożone zostały także na grobie dzielnej sanitariuszki biorącej udział w walkach o Przemyśl, która zginęła potem pod Niżankowicami 13 grudnia - Ireny Benschówny. Znicz zapłonął na grobie innego uczestnika walk o nasze miasto, Władysława Kramarza.

O postaci Ireny Benschówny mogą Państwo przeczytać w ostatnim numerze "Naszego Przemyśla" oraz na naszej stronie w artykule "Z notatek przewodnika. Przemyskie Nekropolie. IRENA BENSCHÓWNA"

Historię Orląt Przemyskich przybliża także inna, archiwalna publikacja dostępna na naszej stronie, autorstwa Jacka Błońskiego "W 90-tą rocznicę walk o Przemyśl w 1918 roku (część II) „PRZEMYSKIE ORLĘTA” obrońcy polskiego Przemyśla"

Przypominamy, że 100. rocznicę bitwy pod Niżankowicami uczcimy uroczystościami 16 grudnia br. w kościele pw. św. Trójcy oraz pod pomnikiem Orląt Przemyskich.

 

 

Także w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Prezydent Miasta Wojciech Bakun i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Ewa Sawicka złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy znajdującej się na budynku, w którym w latach 1980-1981 mieściła się pierwsza siedziba NSZZ „Solidarność” w Przemyślu.

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 13-12-2018 12:47